Zobacz „Kino” w technologii VR! - Muzeum Kinematografii w Łodzi
Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Zobacz „Kino” w technologii VR!

Zobacz „Kino” w technologii VR!

W każdy piątek, sobotę i niedzielę w Małym Kinie mieszczącym się na 1. piętrze muzeum zapraszamy do obejrzenia filmu Kino w technologii VR. Film opowiada o Kazimierzu Prószyńskim, który 120. lat temu za pomocą swojego specjalnie skonstruowanego urządzenia zwanego pleografem (który wyprzedził kinematograf braci Lumière) nagrał dwie pierwsze produkcje filmowe – Powrotu birbanta oraz Przygody dorożkarza.

Kino w technologii VR w Małym Kinie:
• piątek w godz. 11:00-17:15 
sobota w godz. 11:00-17:15
niedziela w godz.  11:00-17:15
Film dostępny bezpłatnie dla zwiedzających muzeum.

Jasna ściana. W prawej części kadru fragment neonu. Portret młodej kobiety. Na oczach ma okulary VR, na uszach słuchawki.


W 2022 roku przypada 120. rocznica stworzenia filmów, które są uznawane za pierwsze polskie produkcje fabularne – Powrotu birbanta oraz Przygody dorożkarza, stworzonych przez Kazimierza Prószyńskiego za pomocą specjalnie skonstruowanego przez niego urządzenia zwanego pleografem.

Oryginalny Powrót birbanta zaginął, znamy go jedynie dzięki relacji Bolesława Lewickiego z pokazu zorganizowanego w 1938 roku: Dzień, fragment ulicy: na tle kamienica (jej część z bramą wejściową do wysokości I piętra), chodnik, na pierwszym planie kawałek jezdni. Przed bramą stróż w fartuchu zamiata chodnik. Z prawej strony nadjeżdża dorożka konna, zatrzymuje się przed bramą. W dorożce rozwalony na siedzeniu młody człowiek w cylindrze i fraku widocznym spod czarnej narzutki lub peleryny. Młody człowiek jest wyraźnie wstawiony, bo nie może podnieść się o własnych siłach. Dorożkarz i stróż pomagają mu w wydostaniu się z dorożki. Potem birbant z pomocą stróża zdąża do bramy.

Film Kino w technologii VR to nie tylko próba rekonstrukcji oryginalnego filmu kręconego przez Prószyńskiego w 1902 roku – to także opowieść o snuciu historii, o dążeniu człowieka do tworzenia opowieści i jej utrwaleniu. Obserwujemy tu także młodego Kazimierza Prószyńskiego (Filip Urbanke), kręcącego swój film przy pomocy niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – pleografu. Widz obejrzy zatem nie tylko sam „Powrót birbanta” w wersji VR, ale także proces ówczesnego kręcenia filmu. To jednak nie wszystko – Kino jest bowiem filmem szkatułkowym, a widz dostrzega, że tak naprawdę jest… na planie współczesnej produkcji historycznej poświęconej birbantowi (Jędrzej Taranek), a obecny na planie konsultant (Jakub Kamieński) zgłasza reżyserowi kilka wątpliwości!

UWAGA – filmy VR nie są rekomendowane dla dzieci poniżej 12 roku życia!

Ciemne tło. W lewej dolnej krawędzi kadru fragment neonu. Na szklanym stole okulary VR i słuchawki.


Ciekawostka:

W zbiorach Muzeum Kinematografii znajduje się aparat filmowy „OKO” wynaleziony na początku XX wieku przez Kazimierza Prószyńskiego. Zamiarem Prószyńskiego było skonstruowanie taniego, łatwego w obsłudze urządzenia dla amatorów, które byłoby jednocześnie kamerą rejestrującą ruchome obrazy i projektorem. To niewielkie pudełko o wymiarach 27 x 19 x 11 cm możecie zobaczyć na pierwszej części wystawy stałej „Łódź filmowa”. 

_
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.