Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Kinematografii

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Kinematografii

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest promowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego Europy. Organizowane corocznie od 1991 roku, wydarzenie to obejmuje szereg imprez i aktywności, które mają na celu przybliżenie społeczeństwu bogactwa historycznego, architektonicznego oraz kulturowego naszego kontynentu. W Polsce EDD stanowią okazję do zwiedzania miejsc na co dzień niedostępnych, uczestniczenia w warsztatach, wykładach oraz innych działaniach edukacyjnych. 

Tegoroczne EDD odbywają się pod hasłem: Szlaki. Sieci. Połączenia.


Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach przygotowanych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi!

7.09.2024 godz. 13.00

Wydarzenie online – premiera Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Premierowo udostępnione online Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Kinematografii w Łodzi zawiera 100 audiowizualnych notacji wspomnień twórców filmowych i pracowników łódzkiego przemysłu filmowego.

Archiwum wpisuje się w temat przewodni tegorocznej edycji EDD, pokazując różnorodność i bogactwo niematerialnego dziedzictwa Łodzi, filmowego miasta UNESCO w opowieściach mistrzów polskiego kina, poświęconych pierwszym fascynacjom kinem, pracy w instytucjach filmowych oraz anegdotach z planów.
Archiwum znajduje się na stronie ahm.muzeumkinematografii.pl

Informacje o wydarzeniu znajdziecie również na stronie EDD.

7.09.2024 godz. 14.00

Splątane losy łódzkiego Semafora, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i Studia Miniatur Filmowych w Warszawie.

Wykład o historii trzech wytwórni filmów animowanych w Polsce oraz ich największych osiągnięciach w animacji dla dzieci i dorosłych. Opowiemy o wzajemnych powiązaniach i przytoczymy przykłady artystycznej rywalizacji. Czy twórcy i animatorzy współpracowali ze sobą? Jak funkcjonował przemysł filmowy w czasach PRL oraz po transformacji ustrojowej? Po wykładzie zwiedzimy z filmoznawcą Pawłem Hapką wystawę „Pałac pełen bajek” poświęconą bohaterom dobranocek, wieczorynek oraz filmów kinowych.

Wstęp wolny (bezpłatny) dla uczestników. Nie obowiązują zapisy. Wydarzenie odbywa się na sali kinowej i na wystawie “Pałac pełen bajek”.

Informacje o wydarzeniu znajdziecie również na stronie EDD.

14.09.2024 godz. 16.00 – 17.00

Spotkania z Scheiblerami. 170. rocznica fabrykanckiego ślubu Anny z Wernerów z Karolem Scheiblerem

16 września 1854 roku w Ozorkowie o godzinie czwartej po południu Anna z Wernerów i Karol Scheibler stanęli na ślubnym kobiercu. Połączenie posagu panny młodej z przedsiębiorczością pana młodego to początek największej łódzkiej fortuny fabrykanckiej

Na spotkaniu przybliżymy okoliczności pierwszego spotkania Anny i przyszłego „króla bawełny”, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy było to małżeństwo z miłości czy może z rozsądku, poznamy ustalenia małżeńskie oraz opowiemy o dalszym wspólnym życiu założycieli wielkiego imperium przemysłowego. Spotkanie z Scheiblerami połączone jest ze zwiedzaniem zabytkowych wnętrz pałacowych, których urządzaniem zajmowała się sama pani domu.

Wstęp wolny (bezpłatny) dla uczestników. Nie obowiązują zapisy.

Informacje o wydarzeniu znajdziecie również na stronie EDD.

 

Skip to content