Przejdź do treści

Dokumenty w drodze - edycja 2024

Zapraszamy na projekcje polskich filmów dokumentalnych w ośmiu ośrodkach kultury województwa łódzkiego połączone ze spotkaniami z ich twórcami.

Dodatkowo zachęcamy do obejrzenia wystawy plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii.

Wstęp wolny.

Program:

28.06/piątek GOKSiR w Lipcach Reymontowskich: Film balkonowy, reż. Paweł Łoziński (prod. Łoziński Production, HBO Max). Spotkanie z Pawłem Łozińskim;

12.07/piątek Centrum Aktywności Kulturalnej w Boguszycach: Nienormalni, reż. Jacek Bławut (prod. Produkcja Filmów Jacek Bławut, Wytwórnia Filmów Oświatowych). Spotkanie z Jackiem Bławutem;

17.08/sobota Czernice – filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Osjakowie: Lombard, reż. Łukasz Kowalski (prod. 4.30 Studio). Spotkanie z Anną Mazerant, producentką.

30.08/piątek Łask – Łaski Dom Kultury: Bezdroża, reż. Mikael Lypinski (prod. East Beast). Spotkanie z Mikaelem Lypinskim.

12.09/czwartek Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie: Drzewa milczą, reż. Agnieszka Zwiefka (prod. Chilli Productions, Ma.ja.de Filmproduktions, HBO Max). Spotkanie z Agnieszką Zwiefką.

26.09/czwartek Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie: Skąd, dokąd, reż. Maciej Hamela (prod. Affinity Cine, Impakt Film). Spotkanie z Maciejem Hamelą.

17.10/czwartek Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu: Potop. Postcriptum, reż. Łukasz Czajka (prod. Silver Frame, FINA). Spotkanie z Łukaszem Czajką.

18.10/czwartek Dom Kultury w Zelowie: Las, reż. Lidia Duda (prod. Fundacja Lumisenta). Spotkanie z Lidią Dudą.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Po prawej stronie widnieje logo Narodowego Centrum Kultury, które składa się z graficznego symbolu przypominającego stylizowaną koronę oraz napisu: „Narodowe Centrum Kultury”.Poniżej logotypów znajduje się informacja: „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.”

12 września, godz. 18
Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie

W swoim najnowszym dokumencie „Drzewa milczą” Agnieszka Zwiefka ukazała kryzys polsko-białoruski z perspektywy Runy – nastoletniej Kurdyjki, która, po śmierci matki, zmuszona była zbyt szybko dorosnąć.

Mieszkańcom Parzęczewa reżyserka opowiedziała m.in. o kulisach filmu, trudnościach i o relacjach. Każdy film zaczynam tak, że zakochuję się w bohaterze, widzę w nim piękno – mówiła Zwiefka. Tak było w przypadku Runy. Ta więź trwa do dziś.

Chwalimy się! Dokument „Drzewa milczą” znalazł się wśród 12 filmów nominowanych do Konkursu Filmów Dokumentalnych 34. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Cieszymy się na kolejne dyskusje z reżyserką!

Spotkanie poprowadził dr Emil Sowiński.

Do 25 września w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie można obejrzeć wystawę plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Fot. Asia Karp
_
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

30 sierpnia, godz. 18
Łaski Dom Kultury

Czwarty wyjazd z Dokumentami w drodze w tym sezonie i pierwszy raz w Łaski Dom Kultury.

My zabraliśmy Was do Łasku, a reżyser Mikael Lypinski wraz z bohaterami swojego filmu pokazali nam kawałek… Oregonu.
„Bezdroża” trudno opisać słowami – ale próbując – to film o poszukiwaniu i ukojeniu.

Myślę, że oni po raz kolejny utwierdzili mnie w przekonaniu, że warto zrobić sobie przerwę… – mówił o bohaterach swojego filmu reżyser. Nieważne co się wydarzyło w Twoim życiu, w przeszłości, ważne jak spędzisz dzisiejszy dzień.

Spotkanie poprowadziła Dominika Kawczyńska-Wojtuś.
 
Fot. Asia Karp
_
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

17 sierpnia, godz. 18
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie, filia w Czernicach

5 lat pracy na planie, 200 godzin materiałów, 30 układek montażowych i potencjalny sequel w Wenecji. O tych i innych historiach z debiutanckiego filmu Łukasza Kowalskiego „Lombard”(2022) mogli usłyszeć mieszkańcy Czernic podczas trzeciego spotkania Dokumentów w drodze.
 
Tu nie chodzi o lombard. Tu chodzi o dużo głębszy temat, temat świata, o którym ludzie nie chcą myśleć i wiedzieć. To jest świat ludzi, którzy nie załapali się na przemianę ustrojową, na nowe czasy, nie radzą sobie tak dobrze jak inni i zostają na marginesie – wyjaśniała producentka filmu Anna Mazerant.

Spotkanie poprowadził filmoznawca dr Michał Dondzik.
 
Do 30 sierpnia w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Osjakowie można obejrzeć wystawę plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi.
 
Fot. Anna Krakowiak

_
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

12 lipca, godz. 18
Centrum Aktywności Kulturalnej w Boguszycach

Podczas drugiej odsłony Dokumentów w drodze cofnęliśmy się w czasie o ponad 30 lat, prezentując pełnometrażowy debiut kinowy Jacka Bławuta z 1990 roku – Nienormalni. Fabularyzowany dokument, zrealizowany w ośrodku dla osób z upośledzeniem umysłowym w Kozicach Dolnych reżyser zadedykował rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych.

Oni uczą nas bliskości, są do bólu prawdziwi – powiedział po pokazie o bohaterach swojego filmu reżyser. – Ja jestem innym człowiekiem po tym filmie. Zacząłem dostrzegać to, czego nie widziałem.

Jacek Bławut jest wybitnym operatorem, reżyserem i producentem. W 1982 roku ukończył studia zaoczne na wydziale operatorskim w szkole filmowej w Łodzi. Przed rozpoczęciem kariery, jako dziecko wystąpił w kilku filmach fabularnych, debiutując w 1960 roku w filmie Marysia i krasnoludki w reżyserii Jerzego Szeskiego i Konrada Paradowskiego. Był wykładowcą w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Toruniu i Warszawie. Od 2010 roku jest wykładowcą PWSFTviT w Łodzi.

Spotkanie prowadził Jakub Wiewiórski, wicedyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi, dyrektor Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi, którą będzie można oglądać w CAK w Boguszycach do 11 sierpnia 2024 roku.

Fot. Asia Karp

_
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Film balkonowy w reżyserii Pawła Łozińskiego zobaczyli widzowie inauguracyjnego spotkania tegorocznej edycji Dokumentów w drodze.

W swoim dokumencie reżyser próbuje znaleźć odpowiedź, czy każdy może być bohaterem filmu i czy świat da się zamknąć w jednym kadrze. Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2 lat. Spotkał ponad 2000 rozmówców, których pytał o… sens życia.

Pomyślałem, że zapytam ludzi o to, czego sam nie wiem i może się dowiem – mówił na spotkaniu w Lipcach Reymontowskich.

Paweł Łoziński to jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina, jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Filmy dokumentalne kręci od ponad 30 lat. Do jego najważniejszych filmów należą Miejsce urodzenia, Chemia, Ojciec i syn, Nawet jak nie wiesz jak bardzo cię kocham, Film balkonowykażdy został uhonorowany Grand Prix Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Do 11 lipca 2024 w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich można oglądać wystawę plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii.

Fot. Asia Karp

_
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Dokumenty w drodze - edycja 2022

Projekcje filmów dokumentalnych połączone ze spotkaniami z ich twórcami w ośmiu ośrodkach w Województwie Łódzkim.
 
Partnerzy: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich, Gminny Ośrodek Kultury w Lutomiersku, Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie, Gminna Biblioteka w Osjakowie, filia w Czernicach, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Parzęczewie, Gminny Dom Kultury w Rogowie, Dom Kultury w Zelowie.
 
16 września, godz. 18
Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie
Doktorat z bezdomności (2019) oraz Cichy, spokojny (1989), reż. Magdalena Majewska
po seansie spotkanie z reżyserką
 
Paweł jest bezdomny. Od wielu lat pił, ale od czterech jest trzeźwy. Gra w teatrze i zaczyna pracę nad doktoratem z bezdomności. Chce pokazać czym jest kryzys bezdomności i jak można z niego wyjść, otrzymując mądrą pomoc.
Reportaż z przebiegu procesu Mariusza Trynkiewicza – pedofila, mordercy czterech chłopców.
 
Przy stoliku siedzi para seniorów. Mężczyzna trzyma w dłoni mikrofon.
Przy stoliku siedzi kobieta z ciemnymi, upiętymi włosami. Splecione dłonie.
9 września, godz. 18
Dom Kultury w Zelowie
1970, reż. Tomasz Wolski (2021)
po seansie spotkanie z reżyserem i producentką Anną Gawlitą
 
W 1970 r. na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. W stolicy zbiera się sztab kryzysowy. Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. 
Grupa rozmawiających ze sobą czterech osób. Starszy mężczyzna i kobieta odwróceni tyłem, młodszy mężczyzna i kobieta przodem.
Widownia złożona ze starszych osób. Na pierwszym planie roześmiany mężczyzna w jasnym płaszczu.
23 sierpnia, godz. 18
Gminny Ośrodek Kultury w Lutomiersku
 
Co znaczy być Żydem we współczesnej Polsce? Bohaterowie filmu @miriamfrompoland pokazują, że przywiązanie do religii i historii nie wyklucza związków z kontrkulturą ani skłonności do twórczej prowokacji. Po filmie długo trwały rozmowy publiczności z reżyserem Piotrem Szczepańskim. 
Mężczyzna i kobieta stoją tyłem. W centrum widziany od przodu mężczyzna z czarną brodą. T-shirt z nadrukiem męskiej twarzy.
18 sierpnia, godz. 18
Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie w Rogowie
 
Zaprezentowaliśmy dokument Tylko wiatr w reżyserii Zofii Kowalewskiej, który opowiada historię 92-letniego Zdzisława. Mężczyzna wyrusza w liczącą pięć tysięcy kilometrów podróż do wioski w Kazachstanie, dokąd jako nastolatek został zesłany przez Sowietów. W wyprawie towarzyszy mu wnuczka, dzięki czemu może porównać opowieści, które zna z dzieciństwa z rzeczywistością.
Kilka osób siedzących na krzesłach. Kobieta w średnim wieku wymachuje dłońmi.
1 lipca, godz. 18 (piątek)
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach 
 
Zaprezentowaliśmy film dokumentalny Karola Pałki Bukolika, uhonorowany Nagrodą za Najlepszy Film Polski festiwalu Millenium Docs Against Gravity i Nagrodą im. Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. „Film ukazuje przewrotny obraz polskiej wsi, która z sielanką (tytułową bukoliką) niewiele ma wspólnego i przezwycięża stereotypowe myślenie – również o bohaterkach. Doceniamy kreacyjną formę, dzięki której z pozoru prosta opowieść o wiejskim życiu nabiera metafizycznego wymiaru” – podkreślali jurorzy łódzkiego festiwalu. Bukolikę otwiera i zamyka utwór ukraińskiej grupy DakhaBrakha ze słowami: „Wszyscy są dla ciebie, wszystko specjalnie dla ciebie”. Czy to marzenie, czy rzeczywisty stan ducha bohaterek? – zastanawiał się na łamach Filmwebu Marcin Stachowicz.
Przy stole siedzi dwóch mężczyzn. Jeden młody, z włosami do ramion, mówi przez mikrofon. Na niego patrzy krótko ostrzyżony, uśmiechnięty mężczyzna.
28 czerwca, godz. 18 (wtorek)
Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie 
 
Zaprezentowaliśmy film dokumentalny Łukasza Czajki Bezkrwawa rewolucja, którego treść zdradza podtytuł Krótka historia Internetu w Polsce. O Internecie opowiadają naukowcy, badacze i osoby zafascynowane technologicznym przełomem. Wśród bohaterów znajdują się również artystki i artyści, którzy wykorzystali Internet do promocji twórczości lub uczynili go swoim tworzywem. Z różnorodnych opowieści Bezkrwawa rewolucja tka historię o nas wszystkich –  polskich użytkownikach technologii, która połączyła świat.
Rozmowa dwóch młodych mężczyzn. Jeden po lewo trzyma mikrofon.
Na tle białego ekranu stoi sześć osób. Dwójka z nich trzyma w dłoniach bukiet kwiatów.
25 czerwca, godz. 18 (sobota)
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie, filia w Czernicach 
 
Wyświetliliśmy film dokumentalny Moniki Meleń Jeden dzień dłużej. Uhonorowany m.in. w Los Angeles Nagrodą „Hollywood Eagle Documentary Award”, w Koszalinie „Motylem” za najlepszy film dokumentalny, na Prowincjonaliach we Wrześni „Jańcio Wodnikiem” za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
To film o niezwykłej miłości, która połączyła zmagającą się z zanikiem mięśni Małgosię i „twardego gościa” Krystiana. Oboje na przekór przeciwnościom wyruszają w podróż. Motocyklem… Do Rumunii… Jeden dzień dłużej to dokument o pragnieniu życia, chociaż oddech śmierci towarzyszy bohaterom na każdym kroku.
Po projekcji widzowie mieli szansę porozmawiać z reżyserką podczas spotkania.
Na rzutniku plakat filmu "Jeden dzień dłużej". Przed nim blondynka z krótkimi włosami. Bluzka w grochy.
Cztery kobiety w średnim wieku. Dwie widziane od tyłu, dwie od przodu. Rozmawiają ze sobą.
10 maja 2022
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich
 
Zapach ziemi (2020 ) 49 min. Reżyseria i scenariusz: Jacek Grudzień. Zdjęcia: Artur Frątczak. Muzyka: Kamil Wrona. Montaż: Cezary Kowalczuk. Kierownictwo produkcji: Aleksandra Grudzień. Producent wykonawczy: Roman Sawka. Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
 
Hovhannes Yazichyan, znakomity judoka i wielokrotny mistrz Świata i Europy w wyciskaniu na ławeczce leżąc oraz Jacek Grudzień, reżyser filmu Zapach ziemi byli gośćmi pierwszej z tegorocznych odsłon projektu Dokumenty w drodze. W Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji widzowie najpierw obejrzeli film, a później mieli okazję porozmawiać z bohaterem i twórcą dokumentu. Pytano nie tylko o film, ale także o podobieństwa i różnice między Polakami i Ormianami, o Armeńską historię, o kulisy kariery profesjonalnego sportowca.
Rozmyte sylwetki widzów. Patrzą na trzech, rozmawiających ze sobą mężczyzn w średnim wieku.
Pełna widownia ogląda prezentację wizualną, którą pokazuje siwy mężczyzna, mówiący przez mikrofon.
Widownia składająca się z mężczyzn w średnim wieku i kobiet wymieszanych pod względem wieku.
Biała plansza. Logotypy: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kultury Dostępnej, Miasta Łódź, Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Pomieszczenie z drewnianą sceną. Przed scena stoi dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Mężczyzna na skraju po lewej trzyma w ręku mikrofon, do kórego mówi. Po jego prawej kolejno: kobieta w czarno-białej sukience, mężczyzna w jasnej marynarce i druga kobieta w czarno-białej sukience. Za nimi scena z ekranem projekcyjnym i kotarą. Na pierwszym planie fragmenty sylwetek osób na widowni.
Skip to content