Przejdź do treści
Projekcje filmów dokumentalnych połączone ze spotkaniami z ich twórcami w ośmiu ośrodkach w Województwie Łódzkim.
 
Partnerzy: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich, Gminny Ośrodek Kultury w Lutomiersku, Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie, Gminna Biblioteka w Osjakowie, filia w Czernicach, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Parzęczewie, Gminny Dom Kultury w Rogowie, Dom Kultury w Zelowie.
 
16 września, godz. 18
Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie
Doktorat z bezdomności (2019) oraz Cichy, spokojny (1989), reż. Magdalena Majewska
po seansie spotkanie z reżyserką
 
Paweł jest bezdomny. Od wielu lat pił, ale od czterech jest trzeźwy. Gra w teatrze i zaczyna pracę nad doktoratem z bezdomności. Chce pokazać czym jest kryzys bezdomności i jak można z niego wyjść, otrzymując mądrą pomoc.
Reportaż z przebiegu procesu Mariusza Trynkiewicza – pedofila, mordercy czterech chłopców.
 
Przy stoliku siedzi para seniorów. Mężczyzna trzyma w dłoni mikrofon.
Przy stoliku siedzi kobieta z ciemnymi, upiętymi włosami. Splecione dłonie.
9 września, godz. 18
Dom Kultury w Zelowie
1970, reż. Tomasz Wolski (2021)
po seansie spotkanie z reżyserem i producentką Anną Gawlitą
 
W 1970 r. na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. W stolicy zbiera się sztab kryzysowy. Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. 
Grupa rozmawiających ze sobą czterech osób. Starszy mężczyzna i kobieta odwróceni tyłem, młodszy mężczyzna i kobieta przodem.
Widownia złożona ze starszych osób. Na pierwszym planie roześmiany mężczyzna w jasnym płaszczu.
23 sierpnia, godz. 18
Gminny Ośrodek Kultury w Lutomiersku
 
Co znaczy być Żydem we współczesnej Polsce? Bohaterowie filmu @miriamfrompoland pokazują, że przywiązanie do religii i historii nie wyklucza związków z kontrkulturą ani skłonności do twórczej prowokacji. Po filmie długo trwały rozmowy publiczności z reżyserem Piotrem Szczepańskim. 
Mężczyzna i kobieta stoją tyłem. W centrum widziany od przodu mężczyzna z czarną brodą. T-shirt z nadrukiem męskiej twarzy.
18 sierpnia, godz. 18
Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie w Rogowie
 
Zaprezentowaliśmy dokument Tylko wiatr w reżyserii Zofii Kowalewskiej, który opowiada historię 92-letniego Zdzisława. Mężczyzna wyrusza w liczącą pięć tysięcy kilometrów podróż do wioski w Kazachstanie, dokąd jako nastolatek został zesłany przez Sowietów. W wyprawie towarzyszy mu wnuczka, dzięki czemu może porównać opowieści, które zna z dzieciństwa z rzeczywistością.
Kilka osób siedzących na krzesłach. Kobieta w średnim wieku wymachuje dłońmi.
1 lipca, godz. 18 (piątek)
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach 
 
Zaprezentowaliśmy film dokumentalny Karola Pałki Bukolika, uhonorowany Nagrodą za Najlepszy Film Polski festiwalu Millenium Docs Against Gravity i Nagrodą im. Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. „Film ukazuje przewrotny obraz polskiej wsi, która z sielanką (tytułową bukoliką) niewiele ma wspólnego i przezwycięża stereotypowe myślenie – również o bohaterkach. Doceniamy kreacyjną formę, dzięki której z pozoru prosta opowieść o wiejskim życiu nabiera metafizycznego wymiaru” – podkreślali jurorzy łódzkiego festiwalu. Bukolikę otwiera i zamyka utwór ukraińskiej grupy DakhaBrakha ze słowami: „Wszyscy są dla ciebie, wszystko specjalnie dla ciebie”. Czy to marzenie, czy rzeczywisty stan ducha bohaterek? – zastanawiał się na łamach Filmwebu Marcin Stachowicz.
Przy stole siedzi dwóch mężczyzn. Jeden młody, z włosami do ramion, mówi przez mikrofon. Na niego patrzy krótko ostrzyżony, uśmiechnięty mężczyzna.
28 czerwca, godz. 18 (wtorek)
Gminny Ośrodek Kultury w Matyldowie 
 
Zaprezentowaliśmy film dokumentalny Łukasza Czajki Bezkrwawa rewolucja, którego treść zdradza podtytuł Krótka historia Internetu w Polsce. O Internecie opowiadają naukowcy, badacze i osoby zafascynowane technologicznym przełomem. Wśród bohaterów znajdują się również artystki i artyści, którzy wykorzystali Internet do promocji twórczości lub uczynili go swoim tworzywem. Z różnorodnych opowieści Bezkrwawa rewolucja tka historię o nas wszystkich –  polskich użytkownikach technologii, która połączyła świat.
Rozmowa dwóch młodych mężczyzn. Jeden po lewo trzyma mikrofon.
Na tle białego ekranu stoi sześć osób. Dwójka z nich trzyma w dłoniach bukiet kwiatów.
25 czerwca, godz. 18 (sobota)
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie, filia w Czernicach 
 
Wyświetliliśmy film dokumentalny Moniki Meleń Jeden dzień dłużej. Uhonorowany m.in. w Los Angeles Nagrodą „Hollywood Eagle Documentary Award”, w Koszalinie „Motylem” za najlepszy film dokumentalny, na Prowincjonaliach we Wrześni „Jańcio Wodnikiem” za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
To film o niezwykłej miłości, która połączyła zmagającą się z zanikiem mięśni Małgosię i „twardego gościa” Krystiana. Oboje na przekór przeciwnościom wyruszają w podróż. Motocyklem… Do Rumunii… Jeden dzień dłużej to dokument o pragnieniu życia, chociaż oddech śmierci towarzyszy bohaterom na każdym kroku.
Po projekcji widzowie mieli szansę porozmawiać z reżyserką podczas spotkania.
Na rzutniku plakat filmu "Jeden dzień dłużej". Przed nim blondynka z krótkimi włosami. Bluzka w grochy.
Cztery kobiety w średnim wieku. Dwie widziane od tyłu, dwie od przodu. Rozmawiają ze sobą.
10 maja 2022
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich
 
Zapach ziemi (2020 ) 49 min. Reżyseria i scenariusz: Jacek Grudzień. Zdjęcia: Artur Frątczak. Muzyka: Kamil Wrona. Montaż: Cezary Kowalczuk. Kierownictwo produkcji: Aleksandra Grudzień. Producent wykonawczy: Roman Sawka. Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
 
Hovhannes Yazichyan, znakomity judoka i wielokrotny mistrz Świata i Europy w wyciskaniu na ławeczce leżąc oraz Jacek Grudzień, reżyser filmu Zapach ziemi byli gośćmi pierwszej z tegorocznych odsłon projektu Dokumenty w drodze. W Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji widzowie najpierw obejrzeli film, a później mieli okazję porozmawiać z bohaterem i twórcą dokumentu. Pytano nie tylko o film, ale także o podobieństwa i różnice między Polakami i Ormianami, o Armeńską historię, o kulisy kariery profesjonalnego sportowca.
Rozmyte sylwetki widzów. Patrzą na trzech, rozmawiających ze sobą mężczyzn w średnim wieku.
Pełna widownia ogląda prezentację wizualną, którą pokazuje siwy mężczyzna, mówiący przez mikrofon.
Widownia składająca się z mężczyzn w średnim wieku i kobiet wymieszanych pod względem wieku.
Biała plansza. Logotypy: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kultury Dostępnej, Miasta Łódź, Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Skip to content