Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Złote czasy radia” (1987) oraz spotkanie z reportażystką Ireną Piłatowską-Mądry

Uśmiechnięta kobieta mówiąca do mikrofonu. Siedzi na krześle. Za nią ekran kinowy.

11 kwietnia 2024

Gościnią DKF-u Człowiek w Zagrożeniu była reportażystka Irena Piłatowska-Mądry. Przed spotkaniem, na ekranie kina Kinematograf, obejrzeliśmy film Złote czasy radia (1987), reż. Woody Allen. Następnie wysłuchaliśmy reportażu naszej gościni pt. Głosy i miejsca na ciszę, wybranego przez nią specjalnie na tę okazję. 

Spotkanie poprowadził dziennikarz Krzysztof Zimoch z Radia 357. 

fot. Karolina Czepkiewicz

Irena Piłatowska-Mądry reportażem radiowym zajmuje się od 1984 roku. Jej reportaże emitowane były w różnych rozgłośniach świata oraz nagradzane wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami (ponad 50 nagród). 

 

Uśmiechający się mężczyzna. Za nim ekran kinowy.

fot. Karolina Czepkiewicz

Kobieta i mężczyzna siedzą na krzesłach, na scenie. Rozmawiają. Za nimi ekran kinowy.

Reportaż to jest taki gatunek, który głęboko sięga do emocji. Bycie reportażystą to bycie człowiekiem empatycznym – powiedziała Irena Piłatowska-Mądry na początku spotkania.

fot. Karolina Czepkiewicz

Jak to się stało, że zawodowo związała się z radiem? Moja droga do radia była kręta. Tak naprawdę chciałam być reżyserem. Drogi zaprowadziły mnie do Łodzi, do Szkoły Filmowej. Codzienne życie dawało mi wtedy po głowie. Rozchorowałam się. Po roku przerwałam studia i od tamtej pory nie było mnie w Łodzi aż do dziś.

Rzędy w kinie. Miejsca zajęte przez młodą publiczność.

fot. Karolina Czepkiewicz

Od lewej mężczyzna i trzy kobiety w różnym wieku. Pozują do wspólnego zdjęcia.

Gościni zapytana o rolę radia we współczesnym świecie, odpowiedziała: Żyjemy teraz w innych czasach. Jest inne tempo życia. Nasz świat przyspieszył. Dyskusja powinna dotyczyć tego, czy radio ma być medium towarzyszącym, tak, jak w filmie, który dzisiaj obejrzeliśmy, czy może spełniać inne funkcje. Uważam, że radio powinno być najbliżej ludzi.

fot. Karolina Czepkiewicz

Zobacz fragment spotkania z Ireną Piłatowską-Mądry:

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.