Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Wielka szpera” (2017) oraz spotkanie z Markiem Millerem i Piotrem Weychertem

Zdjęcie przedstawia wydarzenie w Muzeum Kinematografii w Łodzi, związane z pokazem filmu „Wielka Szpera” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Człowiek w Zagrożeniu”. Scena odbywa się w sali kinowej z drewnianą podłogą i ceglaną ścianą.

20 czerwca 2024

Gośćmi DKF-u Człowiek w Zagrożeniu byli reporter Marek Miller i reżyser Piotr Weychert. Przed spotkaniem, na ekranie kina Kinematograf, obejrzeliśmy film Wielka szpera (2017), reż. Piotr Weychert, Piotr Perz

Spotkanie poprowadził historyk Mikołaj Mirowski.  

Zbudujmy pomnik dzieciom – ofiarom wielkiej szpery –  apelował Marek Miller, po projekcji filmu „Wielkiej szpery”. Zachęcał by namówić do zaprojektowania Daniela Libeskinda, zadeklarował powstanie komitetu organizacyjnego.

Dyskusja odbywająca w ramach wydarzenia DKF "Człowiek w Zagrożeniu" po pokazie filmu "Wielka Szpera" w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na scenie znajdują się trzy osoby: Marek Miller (reporter), Piotr Weychert (reżyser) oraz moderator Mikołaj Mirowski (historyk).
Stosy książek zatytułowanych „Wielka Szpera” autorstwa Marka Millera. Okładka książki jest utrzymana w ciemnych kolorach, dominują czarny i czerwony.

Dokument Piotra Weycherta i Piotra Perza to zapis wspomnień ocalałych z łódzkiego getta, w tym z Wielkiej Szpery, czyli akcji wysiedleń do obozu zagłady dzieci poniżej 10. roku życia oraz ludzi powyżej 65. roku życia, a także chorych i tych, którzy nie pracowali.

– Ten film to próba ocalenia tych ludzi, chęć zrozumienia ich i próba dotarcia do tych emocji. Każda z historii jest osobna i jest przykładem niesłychanych zbiegów okoliczności. Bohaterowie filmu mają za sobą wielokrotność takich przypadków i cudów, dzięki którym dotarli do tego momentu, w którym stanęli przed kamerą. Nie mieli prawa przeżyć i tylko dzięki takim właśnie nieopisywalnym przypadkom przeżyli. – podkreślił reżyser Piotr Weychert.

Dyskusja odbywająca w ramach wydarzenia DKF "Człowiek w Zagrożeniu" po pokazie filmu "Wielka Szpera" w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na scenie znajdują się trzy osoby: Marek Miller (reporter), Piotr Weychert (reżyser) oraz moderator Mikołaj Mirowski (historyk).
Osoby siedzące w sali kinowej podczas seansu. Na pierwszym planie widoczna jest para osób, oboje noszą ciemne okulary przeciwsłoneczne. Mężczyzna ubrany jest w jasnobrązową kurtkę i ma na głowie czerwoną opaskę, natomiast kobieta ma na sobie bluzkę w kwiatowy wzór. W tle, za nimi, siedzą inni widzowie.

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.