Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Strefa interesów” (2023) oraz spotkanie z producentką Ewą Puszczyńską

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Strefa interesów” (2023) oraz spotkanie z producentką Ewą Puszczyńską

5.03.2024, godz. 17:00
DKF Człowiek w Zagrożeniu: Strefa interesów (2023) reż. Jonathan Glazer oraz spotkanie z producentką Ewą Puszczyńską. 
 
 
Strefa interesów (2023) to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?
 

Film nominowanych do tegorocznych Oscarów w 5  w kategoriach:
🏆 Najlepszy Film
🏆 Najlepszy Reżyser
🏆 Najlepszy Scenariusz Adaptowany
🏆 Najlepszy Film Międzynarodowy
🏆 Najlepszy Dźwięk

Po seansie spotkamy się z producentką Ewą Puszczyńską. Spotkanie poprowadzi Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
 
Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet!

Zobacz zwiastun filmu

O filmie

W Strefie interesów brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 

Woda, zieleń, na łące leżą ludzie.

Strefa interesów (2023) reż. Jonathan Glazer

Gość DKF-u

Ewa Puszczyńska 

Polska producentka filmowa (Ida, Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski), przez wiele lat związana z Opus Filmem, założycielka firmy Extreme Emotions. Członkini Polskiej, Europejskiej i Amerykańskiej Akademii Filmowej. Magazyn Variety umieścił jej nazwisko na swojej liście pięciuset najbardziej wpływowych liderów biznesowych w świecie kina.

Pierwsza polska producentka w historii z nominacją do Oscara w kategorii najlepszy film za Strefę interesów.

 

 

 

Kobieta w średnim wieku z elektryczną gitarą. W tle muzeum i ekspozycje.
Fot. Mikołaj Zacharow

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.