Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Polański, Horowitz. Hometown” (2021) oraz spotkanie z Tomaszem Raczkiem

Starszy mężczyzna w okularach. Prawa ręka uniesiona do góry. Mówi do mikrofonu.

14 września 2023

Gościem DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był Tomasz Raczek: krytyk filmowy, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w Radiu Nowy Świat autor audycji „Raczek movie”. Prowadzi własny kanał wideorecenzji filmowych na YouTube.

fot. Mikołaj Zacharow

„Od czego zależy odniesienie sukcesu w filmie?” – zapytał Romana Polańskiego Tomek Raczek w wywiadzie przeprowadzonym dla czerwcowego wydania „Magazynu Filmowego” Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Pełna widownia na sali kinowej. Kilkanaście osób siedzi w fotelach. Patrzą w jeden punkt.

fot. Mikołaj Zacharow

Na scenie starszy mężczyzna, mówiący przez mikrofon do pełnej widowni.

Obchodzący w tym roku 90. urodziny reżyser zasugerował… skierowanie pytania do Chatu GPT. Okazuje się, że Polański na co dzień korzysta z nowoczesnej technologii i porusza się w niej jak ryba w wodzie.

fot. Mikołaj Zacharow

Jak doszło do rozmowy z Polańskim, który zarzekał się, że nie będzie już więcej udzielał wywiadów? Na to pytanie odpowiedzi udzielił gość wczorajszego DKF-u Człowiek w Zagrożeniu – Tomasz Raczek. Krytyk filmowy z najdrobniejszymi szczegółami opowiedział o okolicznościach spotkania i dniu spędzonym w Paryżu w towarzystwie Romana Polańskiego, którego efektem jest wspomniany wyżej wywiad.

Pełna widownia na sali kinowej. Na pierwszym planie kobieta w krótkich włosach. Mówi do mikorofonu.

fot. Mikołaj Zacharow

Starszy mężczyzna w okularach, widziany z profilu. Mówi do mikrofonu.
Po spotkaniu obejrzeliśmy dokument „Polański, Horowitz. Hometown” (2021) w reż. Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer, w którym reżyser wraz z fotografikiem wracają pamięcią do trudnych wspomnień z dzieciństwa spędzonego w czasie drugiej

„Jak się spotkamy, to tak jakbyśmy się nigdy nie rozstali”. – powiedział Polański o spotkaniu z Horowitzem po latach.

fot. Mikołaj Zacharow

Zobacz fragment spotkania z Tomaszem Raczkiem:

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.