Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Plan 75” (2022) oraz spotkanie z pisarzem Piotrem Milewskim

Kobieta i mężczyzna siedzą i rozmawiają na scenie. Za nimi ekran z kadrem z filmu.

18 maja 2023

Gościem DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był pisarz Piotr Milewski, który dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor bestsellerowych książek: Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej (Znak 2014, Świat Książki 2020), Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia (Znak 2015, Świat Książki 2022), Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat (Świat Książki 2018) oraz Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji (Świat Książki 2020).

fot. Karolina Czepkiewicz

– Jak myślisz, czy taka wizja przyszłości jest realna? – zapytała po seansie „Planu 75” (2022) w reż. Chie Hayakawa prowadząca spotkanie Joanna Zielińska.

Mężczyzna siedzący na krześle na scenie. Za nim ekran. Mężczyzna mówi coś przez mikrofon.

fot. Karolina Czepkiewicz

Sala kinowa. Kilka osób siedzi w fotelach. Wszyscy patrzą w jeden punkt.

Ten film to opowieść o ludziach, dla których system nie przewiduje już miejsca. (…) Jest bardzo realistyczny. Czuję, jakbym tam był. Oglądając ten film – uwierzyłem w to. Być może to tylko kwestia czasu… – odpowiedział Piotr Milewski.

fot. Karolina Czepkiewicz

 – Ponadto należy pamiętać, że samobójstwo w Japonii nie jest traktowane jako grzech. Odbiera się je jako wyjście honorowe. Samobójstwo pozwala zmyć z człowieka wszystkie przewinienia i zachować twarz – wyjaśnił nasz gość.

Kobieta i mężczyzna siedzą i rozmawiają na scenie.

fot. Karolina Czepkiewicz

Nad książką położoną na stoliku pochyla się mężczyzna. W dłoni trzyma długopis, podpisuje książkę.

Poza dyskusją na temat przejmującego filmu pisarz wprowadził nas w świat kultury japońskiej. Przez pryzmat własnych doświadczeń autor opowiedział o potrzebie przynależności Japończyków i o tym, co ich definiuje.

Piotr Milewski zdradził, że w planach ma kolejną książkę. Trzymamy kciuki i czekamy na kolejną rozmowę!

fot. Karolina Czepkiewicz

Zobacz fragment spotkania z pisarzem Piotrem Milewskim:

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.