Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Osiem gór” (2022) oraz spotkanie z himalaistą Pawłem Michalskim

Scena. Na niej dwie osoby siedzące na krzesłach, uśmiechają się. Rozmawiają. Widownia widziana od tyłu.

2 czerwca 2023

Gościem DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był himalaista Paweł MichalskiSpotkanie poprowadziła Patrycja Chuszcz.

fot. Mikołaj Zacharow

Uważam, że w górach jest mniejszy poziom ryzyka niż na drodze, gdy prowadzimy samochód. W górach to ja podejmuję decyzję. Ja dobieram sprzęt, partnera… Jadąc drogą, nawet będąc dobrym kierowcą, nie ma pani wpływu na ruch na drodze, jest pani jego uczestnikiem. Jeździmy codziennie, ale nie myślimy o tym, że coś może nam się stać. Wszystko jest względne. Ja się boję w górach, ale to dobrze, bo jestem wtedy bardziej uważny” — odpowiedział Paweł Michalski, na jedno z licznych pytań zadanych przez publiczność czerwcowej odsłony DKF-u Człowiek w Zagrożeniu.

Punktem wyjścia do dyskusji był film Osiem gór (2022), reż. Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch.

 
Młoda kobieta w okularach. Ubrana w pasiasty żakiet. Po prawo widziany od boku mężczyzna. Mówi przez mikrofon.

fot. Mikołaj Zacharow

Siedzący na krześle łysy mężczyzna w średnim wieku. Ubrany w białą koszulę. Mówi przez mikrofon.

Paweł Michalski, polski alpinista i himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników zapytany przez prowadzącą Patrycję Chuszcz o to, czego najbardziej brakuje mu, gdy jest w górach powiedział: – W górach brakuje mi wszystkiego tego, czego tutaj nienawidzę. Brakuje czynności, na które na co dzień nie zwracamy uwagi.

fot. Mikołaj Zacharow

Jak wyglądają przygotowania do takiej wyprawy? Jak radzić sobie z rozłąką z najbliższymi? Czy z tego rodzaju sportu można się w Polsce utrzymać? To jedne z wątków poruszonych w trakcie rozmowy. Nie zabrakło również odniesień do obejrzanego filmu, w tym relacji i stosunku bohaterów do tytułowych gór.

 
Scena. Na niej dwie osoby siedzące na krzesłach. Widownia widziana od tyłu. Po prawo dziewczyna robiąca zdjęcie aparatem.

fot. Mikołaj Zacharow

Scena. Na niej na krzesłach siedzi kobieta i mężczyzna. Rozmawiają. W tle fragment ekranu kinowego.

W górach nie ma marzeń, są cele – podsumował spotkanie nasz gość. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć ich realizacji. 

fot. Mikołaj Zacharow

Zobacz fragment spotkania z himalaistą Pawłem Michalskim:

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.