Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Kos” (2023), reż. Paweł Maślona i spotkanie z reżyserem, scenarzystą Michałem Zielińskim oraz aktorem Bartoszem Bielenią

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Kos” (2023), reż. Paweł Maślona i spotkanie z reżyserem, scenarzystą Michałem Zielińskim oraz aktorem Bartoszem Bielenią

24.01, środa, godz. 17:00
DKF Człowiek w Zagrożeniu: Kos (2023), reż. Paweł Maślona oraz spotkanie z reżyserem Pawłem Maśloną, scenarzystą Michałem Zielińskim i aktorem Bartoszem Bielenią.

Kos, nagrodzony Złotymi Lwami na 48. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, to przygodowa opowieść spod znaku kontusza i szpady. Przewodnikiem po Polsce końca XVIII wieku jest Tadeusz Kościuszko, który wraca z Ameryki, aby zorganizować powstanie przeciw rosyjskiemu okupantowi. Po seansie zapraszamy na spotkanie z twórcami.

Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet! 

 

Zobacz zwiastun filmu:

O filmie:

Kos (2023), reż. Paweł Maślona

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę..

Mężczyzna, szlachcic patrzy przed siebie z groźną miną.

Kos (2023), reż. Paweł Maślona

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.