Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Kos” (2023) oraz spotkanie z twórcami

Sala kinowa. Od tyłu ukazano kilkanaście osób siedzących w fotelach. Na scenie czterech mężczyzn siedzi na krzesłach. Przed nimi niski stolik, na którym stoją butelki z wodą oraz szklanki. Mężczyzna, który siedzi jako pierwszy od prawej strony mówi do mikrofonu.

14 stycznia 2024

Gośćmi DKF-u Człowiek w Zagrożeniu byli twórcy filmu Kos: reżyser Paweł Maślona, scenarzysta Michał Zieliński oraz aktor Bartosz Bielienia.

Prowadzenie: Mikołaj Mirowski. 

fot. Mikołaj Zacharow

Prowadzący spotkanie historyk Mikołaj Mirowski na wstępie, nawiązując do częstych porównań klimatu filmu do dzieł Quentina Tarantino, zapytał o inspiracje. 

Mężczyzna pokazany od pasa w górę uśmiecha się. Ubrany jest w czarną marynarkę.

Paweł Maślona, fot. Mikołaj Zacharow

Po lewej stronie kadru znajduje się mężczyzna ukazany od pasa w górę. Mówi do mikrofonu. Po prawej stronie rozmazane sylwetki trzech mężczyzn.

Trochę się śmialiśmy z Pawłem, że robimy „Władcę Pierścieni” – powiedział odtwórca roli Ignaca Bartosz Bielenia.  Ten film to miks wielu produkcji i gatunków. Tarantino w tej opowieści jest, bo myśmy się na tych filmach wychowali. Lubimy ten nieklasyczny i urozmaicony sposób opowiadania – dodał. – Dzięki nawiązaniom do kina amerykańskiego „Kos” jest uniwersalny, ale nie brakuje w nim równocześnie polskiego pierwiastka – dopowiedział scenarzysta Michał Zieliński. 

Od lewej Mikołaj Mirowski, fot. Mikołaj Zacharow

Paweł Maślona: – Niewątpliwie inspiracją były dla mnie „Nędzne psy” Sama Peckinpaha. W szczególności, jeśli chodzi o finałową sekwencję walki. Nie da się ukryć, że przygotowując się do pracy nad filmem, oglądałem dużo westernów.

Mężczyzna pokazany od pasa w górę mówi do mikrofonu. Ubrany jest w czarny sweter.

Bartosz Bielenia, fot. Mikołaj Zacharow

Mężczyzna pokazany od pasa w górę. Ubrany jest w czarną koszulę z kolorowymi elementami. Spogląda w górę.

W trakcie dyskusji pojawiły się również wątki dotyczące m.in. stylizacji języka na staropolski, pracy nad scenariuszem, współpracy z operatorem Piotrem Sobocińskim Juniorem, uzyskania XVIII-wiecznej atmosfery filmu, czy budowania relacji między bohaterami.

Michał Zieliński, fot. Mikołaj Zacharow

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.