Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » DKF Człowiek w Zagrożeniu: “Holy Spider”

DKF Człowiek w Zagrożeniu: “Holy Spider”

2 marca (godz. 17:00) w Dyskusyjnym Klubie Filmowym Człowiek w Zagrożeniu pokażemy film Holy Spider (2022) w reż. Aliego AbbasiegoPo seansie spotkanie z dr. Robertem Czuldą z Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UŁ oraz z dr Ewą Linek z Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.

DKF Człowiek w Zagrożeniu: Holy Spider (2022), reż.  Ali Abbasi i spotkanie z gośćmi: 
02.03, czwartek, godz. 17:00 

Bilet: 25 zł do kupienia w kasie muzeum i online

Dołącz do wydarzenia na 
Facebooku

Zobacz zwiastun filmu:

Holy Spider (2022), 116′
reżyseria: Ali Abbasi

Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. Holy Spider w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara Granicy, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.

Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak Taksówkarz Scorsesego i Zodiak Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi.

Holy Spider to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat Holy Spider jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.

Zmrok. Podświetlony budynek w tle. Portret młodej kobiety. Ma na sobie chustę i wyrazisty makijaż. Wzrok kieruje w prawą stronę.

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.