Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Historia kina w Popielawach” (1998) oraz spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim

Na zdjęciu dojrzały mężczyzna z brodą i czapką z daszkiem na głowie. W jednej ręce trzyma mikrofon. Siedzi na scenie. W tle fragment ekranu projekcyjnego.

20 lipca 2023

Gościem DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był reżyser Jan Jakub Kolski.  Spotkanie poprowadziła Anna Michalska z Działu Kina i Wydarzeń.

fot. Mikołaj Zacharow

– Ja z duszy jestem wieśniakiem z Popielaw. Starałem się swoim wieśniactwem wpłynąć na ten film, aby go nasycić tym czymś „popielawskim”. – powiedział Jan Jakub Kolski. 

Zapytany przez Annę Michalską o to, ile prawdy jest w tym filmie, reżyser odpowiedział: – Prawdy w tym filmie jest tyle, ile zmyślenia. Nie da się ustalić tego arbitralnie. Dla każdego film jest o czymś innym.

Brunetka w chabrowo-białej bluzce patrzy na mężczyznę mówiącego do mikrofonu, Sylwetka mężczyzny jest rozmazana.

fot. Mikołaj Zacharow

Zapełniona widownia. Na drugim planie dwie osoby na scenie. Za nimi ekran kinowy.

Podczas spotkania nie zabrakło sięgającej pięciu pokoleń historii rodu rodziny Kolskich, nierozerwalnie związanej z Łodzią. Reżyser ciepło wspomniał także o przyjaźni z Franciszkiem Pieczką, któremu w wieku 12 lat obiecał rolę w filmie. Słowa dotrzymał. 22 lata później Pieczka zagrał w Pogrzebie kartofla (1990) – pełnometrażowym debiucie fabularnym Kolskiego.

fot. Mikołaj Zacharow

Na zakończenie reżyser, mówiąc o Historii kina w Popielawach, powiedział — Żeby połączyć się z moim filmem trzeba mieć oczy i serce. Tyle wystarczy. Po rozmowie publiczność miała okazję zobaczyć ten film w odrestaurowanej wersji (po raz pierwszy w Polsce!) na ekranie kina Kinematograf.

Rząd uśmiechniętych ludzi siedzących w kinie.

fot. Mikołaj Zacharow

Dojrzały mężczyzna z brodą i czapką z daszkiem. Mówi przez mikrofon i patrzy na domek - element scenografii.

Reżyser zdradził nam również, że pod koniec 2023 roku światło dzienne ma ujrzeć jego najnowsza produkcja pt. Wariaci. Czekamy z niecierpliwością! A widzom dziękujemy, że zdecydowali się spędzić ten czas z nami!

fot. Joanna Karp

Zobacz fragment spotkania z reżyserem Janem Jakubem Kolskim:

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.