Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Bezmiar” (2022) oraz spotkanie z Aleksandą Dulas i Robertem Milczarkiem

Mężczyzna i kobieta siedzący na krzesłach na scenie. Za nimi ekran. Mężczyzna, który siedzi po lewej stronie mówi coś przez mikrofon.

13 kwietnia 2023

Gośćmi DKF-u Człowiek w Zagrożeniu była edukatorka seksualna i terapeutka traumy Aleksandra Dulas ze  Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji oraz psycholog Robert Milczarek z Seansu Psychologicznego

fot. Mikołaj Zacharow

– Mam dużo pacjentów takich jak Andrea. (…) Marzą oni o tym, że kiedyś będą mogli być w tej swojej roli, płci – powiedziała edukatorka seksualna Aleksandra Dulas (Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji) po seansie filmu Bezmiar (2022) w reż. Emanuele Crialese w ramach kwietniowego DKF-u Człowiek w Zagrożeniu.

 
Kobieta w średnim wieku pokazana od pasa w górę. Uśmiecha się. Za nią ekran kinowy.

fot. Mikołaj Zacharow

Na drugim planie kobieta w średnim wieku, krótkich włosach i okularach mówi przez mikrofon.

Bezmiar to film z wątkami autobiograficznymi, który opowiada historię Adri’ego, transpłciowego chłopca próbującego odnaleźć się w świecie pełnym oczekiwań i zasad. Emanuele Crialese opowiada w nim historię własnego życia we Włoszech w latach 70., poruszając nie tylko temat własnej tranzycji, ale także życia rodzinnego. 

fot. Mikołaj Zacharow

–  Urzekło mnie to, że ta historia jest prawdziwa, że wiemy, w jakim miejscu Emanuele Crailese jest teraz. To pokazuje, że każda trudna droga jest do przejścia – dodała Aleksandra Dulas. 

Kobiety i mężczyźni w różnym wieku siedzący na widowni kinowej. Klaszczą.

fot. Mikołaj Zacharow

Mężczyzna w średnim wieku zwrócony w prawą stronę. Mówi przez mikrofon. Za nim ekran kinowy.

Podczas dyskusji głównym tematem obok rozważań o tożsamości było życie rodzinne i jego wpływ na każdego z jej członków. Szczególne emocje wzbudziła postać matki, grana przez Penélope Cruz, która wbrew wszystkiemu starała się okazywać swoim dzieciom jak najwięcej miłości, często poprzez zabawę. –  Oczywiście, że ta zabawa jest też rodzajem ucieczki, próbą znalezienia przestrzeni wolności, ucieczką od bezmiaru potrzasku – skomentował Robert Milczarek, psycholog z Seans Psychologiczny.

fot. Mikołaj Zacharow

Zobacz fragment spotkania z Aleksandą Dulas i Robertem Milczarkiem:

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.