Przejdź do treści

Aplikacja MUSEAR - Pałac Scheiblerów

W ramach międzynarodowej współpracy z praską instytucją NaFilm: Národní filmové muzeum i dzięki dofinansowaniu z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach projektu „Using Augmented Reality (AR) in exhibitions to enhance film and audiovisual education for youth” w Muzeum Kinematografii w Łodzi powstała aplikacja, która posłuży zwiedzającym jako przewodnik po reprezentacyjnych wnętrzach Pałacu Scheiblerów. Użytkownicy aplikacji nie tylko dowiedzą się ciekawostek dotyczących samego budynku, w którym mieści się Muzeum, ale i zapoznają się z historią rodziny – fundatorów Pałacu.

O projekcie MUSEar

Aplikacja MUSEar jest częścią większego międzynarodowego projektu (MUSEar Platform), który łączy branże kulturalne i kreatywne w celu zbliżenia artystów (i zarazem sztuki) do zbiorów muzealnych za pomocą cyfrowej aplikacji. Narzędzie to ma umożliwiać twórcom z różnych środowisk tworzenie własnych narracji dla muzeów i zwiedzających poprzez wykorzystywanie cyfrowej kolekcji. 

Platforma MUSEar działa bez konieczności instalowania specjalistycznego oprogramowania. W aplikacji internetowej MUSEar Editor można dodawać wszelkie materiały, tworzyć sceny z układami oraz programować zachowanie różnych elementów. Utworzone prezentacje są multimedialne, dzięki czemu twórcy mogą swobodnie korzystać z różnorodnych danych: obrazu, tekstu, dźwięku, wideo, modeli 3D i animacji, a także obrazów i filmów 360 stopni.

Smartfon z włączoną aplikacją Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na ekranie napis ,,Pałac Scheiblerów".
fot. Mikołaj Zacharow

O partnerze: NaFilm

NaFilm: Národní filmové muzeum jest jedynym muzeum kinematografii w Czechach. Otwarta w styczniu 2019 roku z inicjatywy grona absolwentów filmoznawstwa Uniwersytetu Karola w Pradze. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku Mozarteum na praskim Nowym Mieście. Świetna lokalizacja oraz ciekawa, interaktywna ekspozycja czyni z tej instytucji jedno z najlepiej ocenianych i najchętniej odwiedzanych muzeów w Pradze. NaFilm jest placówką muzealną nastawioną na wchodzenie zwiedzających w interakcję z nowymi technologiami.

NaFilm współpracuje z licznymi instytucjami kulturalnymi z Węgier, Polski, Szwecji, Belgii, Czech, Austrii, Chorwacji, Serbii, Holandii, Włoch czy Niemiec. Dzięki takim działaniom instytucja rozwija się, nieustannie poszukując nowatorskich podejść do ekspozycji i edukacji muzealnej. NaFilm założył również międzynarodową platformę ThinkFilM, dedykowaną edukacji filmowej. Ponadto co roku muzeum współpracuje z czeskimi festiwalami filmowymi oraz organizuje branżowy program edukacji filmowej i audiowizualnej podczas corocznej Letniej Szkoły Filmowej w Uherske Hradiste.

O aplikacji

Aplikacja Pałac Scheiblerów pozwoli zwiedzającym lepiej zapoznać się z budynkiem w którym mieści się Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz z jego bogatą historią. Za pomocą MUSEar użytkownicy zaznajomią się z informacjami dotyczącymi zabytkowych wnętrz Pałacu Anny i Karola Scheiblerów, przybliżone zostaną im losy całej rodziny oraz ich tekstylnego imperium, a także będą mogli zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi dawnego domu rodu fabrykantów, a obecnie siedziby Muzeum.

Dzięki aplikacji, w reprezentacyjnych wnętrzach pałacu, zwiedzający będą mogli poznać historię rodu oraz uzyskać informację o początkowej funkcji jaką pełniło dane pomieszczenie.  W kilku salach dostępne będą modele 3D wybranych detali architektonicznych. 

Zwiedzający mogą pobrać na swoje urządzenie mobilne aplikację Musear Player z Google Play lub App Store. 

Dofinansowanie:

Partner:

Aplikacja powstała we współpracy z NaFilm i dzięki dofinansowaniu z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach projektu „Using Augmented Reality (AR) in exhibitions to enhance film and audiovisual education for youth”.