Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » 33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu rusza już w poniedziałek, dzień po wyborach parlamentarnych

33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu rusza już w poniedziałek, dzień po wyborach parlamentarnych

7 dni festiwalu stacjonarnie w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Monopolis, 4 dni festiwalu online na platformie VOD Think Film, 3 konkursy: Konkurs reportaży telewizyjnych, Konkurs reportaży audio, Konkurs Filmów Dokumentalnych, 90 pokazów filmów dokumentalnych, fabularnych i reportaży telewizyjnych, 95 gości, 50 spotkań z gośćmi.

Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu to wyjątkowe wydarzenia kulturalno-społeczne pomyślane jako przestrzeń na dyskusje o historii, współczesności i przyszłości w oparciu o filmy dokumentalne i reportaże.  Stacjonarna część 33. edycji wydarzenia potrwa od 16 do 22 października, natomiast od 16 do 19 października na platformie VOD Think Film (www.thinkfilm.pl) zostaną zaprezentowane wybrane filmy z poprzednich edycji.

POBIERZ PROGRAM 33. EDYCJI FESTIWALU

KARNETY I BILETY

W programie oprócz pokazów z trzech konkursów (filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, reportaży audio) oraz 16 filmów z całego świata z sekcji pokazów specjalnych,  autorski przegląd frapujących dokumentów z całego świata, sekcja Dekady dokumentu, a w niej kultowa trylogia Godfreya Reggio i Philipa Glassa (Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi), którą zaprezentuje Michał Oleszczyk, autor Spoiler Master – Podcast do słuchania po seansie. W sekcji Łódzkie lęki zaprezentujemy filmy dokumentalne i reportaże radiowe sprzed lat,  by lepiej zrozumieć współczesność.

Po każdym bloku pokazów konkursowych reportaży telewizyjnych (20 października od godz. 11:00) oraz blokach odsłuchów konkursowych reportaży audio (19 października od godz. 10:30) czekają nas spotkania i dyskusje z autorami. Na podstawie głosów publiczności wyłonimy Nagrodę Publiczności z trzech konkursów (filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, reportaży audio).

Edycja ta obfituje również w wydarzenia specjalne, warsztaty oraz panele dyskusyjne. W czwartek 19 października o godz. 9.15 odbędą się warsztaty dźwiękowe z dziennikarzem radiowym reporterem – Bartoszem Pankiem. Uczestnicy będą mogli wsłuchać się w audiosferę wybranego miejsca Łodzi, zarejestrować ją, a następnie zrealizować krótki obrazek dźwiękowy.  W czasie warsztatów będzie można samodzielnie wykonać elementy pracy reportera – od rejestracji, przez montaż, po podzielenie się rezultatem z odbiorcami.

Jeden z najwybitniejszych dziennikarzy śledczych w Polsce, Tomasz Patora z TVN Uwaga! opowie o kulisach swojej pracy, podyskutuje z uczestnikami oraz podpowie jak być rzetelnym dziennikarzem (Wtorek, 17 października, godz. 9.00-12.15).

W środę 18 października, godz. 10.30-12.00 odbędzie się panel Ekologia a dokument z udziałem: Piotra Biedronia, reżysera filmów dokumentalnych, dyrektora Green Film Festival w Krakowie, Moniki Głowackiej, szefowej Łódź Film Commission, Małgorzaty Prociak, przewodniczącej Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych KIPA. Prowadzenie: Patrycja Chuszcz, Uniwersytet Łódzki, Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych.

Wśród gości, z którymi będzie można się spotkać podczas Festiwalu, będą m.in.: Paweł Drozd, autor podcastu Brzmienie Świata z Lotu Drozda, Agnieszka Obszańska, dziennikarka kulturalna związana z Radiem 357, Dariusz Rosiak, autor podcastu Raport o Stanie Świata, Sergiej Łoźnica, jeden z najbardziej znanych ukraińskich reżyserów, Agnieszka Zwiefka, reżyserka filmów dokumentalnych czy Paweł Łoziński, reżyser filmów dokumentalnych.

Fioletowo szara plansza. Po lewej stronie szare zdjęcia okna, w tle fragmenty ciała. Po prawej stronie napisy.

Dowiedz się więcej o sekcjach filmowych:

 Organizatorem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal realizowany  jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu i Festiwal Kamera Akcja tworzą sieć współpracy pod nazwą „Łódzki Festiwal Filmowy”.

Partnerem merytorycznym Festiwalu jest Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Patronat Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Politechnika Łódzka.

Partnerzy: PGE Dystrybucja, Atlas Sztuki, Monopolis, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, EC1, Łódź Film Commission, MCKB, Exaqua, Zoolek, Today’s, Audionomia, Łódzkie Centrum Wydarzeń, FINA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Extreme Emotions, Łódzkie Centrum Filmowe, Toyota Brzezińska, Teatr Komedii Impro w Łodzi, Festiwal Kamera Akcja, Łódzki Festiwal Filmowy.

Patroni medialni: Tygodnik Angora, Radio Łódź, Radio 357, Łódź.pl, Wyborcza.pl, Filmpolski.pl, Raport o Stanie Świata, Spoiler Master, Brzmienie świata z lotu Drozda, K3. Podcast o dobrym życiu, Instytut Spraw Obywatelskich.

Miejsca festiwalowe: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Think Film, Monopolis, Winni, NieWinni, WspółWinni.