Zwiększenie dostępności Archiwum Historii Mówionej
8 grudnia 2024
Muzeum Kinematografii w Łodzi realizuje przedsięwzięcie: Powiększenie kolekcji nagrań audiowizualnych oraz zwiększenie dostępności Archiwum Historii
Mówionej poprzez modernizację sali audiowizualnej Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zadanie zakłada realizację i udostępnienie na stronie internetowej Muzeum 30 nowych nagrań dla Archiwum Historii Mówionej. Zarejestrowane zostaną rozmowy z twórcami, twórczyniami, pracownikami, pracownicami polskiej przemysłu filmowego. Dzięki zakupom sprzętu i wyposażenia zostanie stworzona profesjonalna sala audiowizualna, w której będzie utworzony stacjonarny dostęp do Archiwum. Zakup dodatkowego oświetlenia, zasłon wygłuszających i mobilnego wyposażenia pozwoli na wykorzystywanie sali również jako miejsca do rejestracji nagrań audiowizualnych na potrzeby projektu oraz w przyszłości.
Dodatkowo dzięki realizacji zadania w jednej z sal wystawy stałej Łódź filmowa, mieszczącej się w budynku Muzeum, powstanie profesjonalna sala audiowizualna. Sala zostanie wyposażona w 2 stanowiska komputerowe, na których udostępnimy stronę z nagraniami z Archiwum Historii Mówionych. Zwiedzający Muzeum będą mogli obejrzeć w całości zarejestrowane rozmowy. Dzięki temu z zasobów AHM będą mogły skorzystać nie tylko osoby z dostępem do komputera, ale też zwiedzający, którzy dzięki pomocy wykfalifikowanych pracowników Muzeum będą mogli obejrzeć materiały w przestrzeni samej wystawy. Sala audiowizualna zostanie wyposażona w zasłony wygłuszające, dodatkowe oświetlenie, zabudowę meblową oraz aranżację, która pozwoli na wykorzystywanie go jednocześnie jako miejsce do realizowania kolejnych nagrań AHM.
Najważniejszym efektem realizacji zadania będzie rejestracja i udostępnienie 30 notacji (nagranych rozmów) z wybitnymi przedstawicielami polskiej kinematografii. Projekt ma na celu zachowanie dóbr kultury jakimi są wspomnienia i doświadczenia pracowników i pracownic polskiego przemysłu filmowego. Wszystkie nagrania będą dostępne na specjalnej podstronie internetowej muzeum. Dzięki temu dostęp do stworzonych materiałów będzie udostępniony wszystkim zainteresowanym bez ograniczeń. Dzięki zadaniu zostanie stworzona sala, w której nie tylko pozwoli na dostęp do nagrań osobom potencjalnie wykluczonym cyfrowo, ale także na rejestrację kolejnych notacji w profesjonalnych warunkach nagraniowych.
Wszystkie działania i materiały, które powstaną w wyniku realizacji zadania będą zgodne z wymogami dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym osobom z niepełnosprawnościami. Wykonanie zostaną transkrypcje wywiadów. Sala audiowizualna będzie dostępna dla osób z
niepełnosprawnościami.
SALA AUDIOWIZUALNA UDOSTĘPNIONA ZOSTANIE ZWIEDZAJĄCYM 18 GRUDNIA
#KorzyściDlaCiebie
#NextGenerationEU
#FunduszeUE
#KPOdlakultury
#KPO
_
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Krajowego Planu Odbudowy, sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Fot. Mikołaj Zacharow