Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Wakacje 2023 w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Wakacje 2023 w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Wakacje 2023

Wakacje spędzasz w mieście? A może wybierasz się do Łodzi na weekend? Każdy powód jest dobry, by skorzystać z wakacyjnej oferty przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi! 

DZIECI WRAZ Z OPIEKUNAMI

Na wakacje - adaptacje!

• W lipcu i sierpniu, w każdą wakacyjną środę, piątek i niedzielę na dużym ekranie kina Kinematograf seanse filmów animowanych i fabularnych dla dzieci. Temat tegorocznego przeglądu to: Na wakacje – adaptacje! W programie znajdą się filmy, które powstały w oparciu o literaturę dziecięcą, m.in.: Szczęście Mikołajka (2022), reż. Amandine Fredon, Benjamin Massoubre; Ernest i Celestyna: misja muzyka (2022), reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger; Najlepsze urodziny Królika Karola (2021), reż. Michael Ekblad; Dzieci z Bullerbyn (1986), reż. Lasse Hallström; Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona (2022), reż. Tina Mackic.

Kiedy? Każda wakacyjna środa o godz. 11:00/11.30, piątek  o godz. 15.00 i niedziela  o godz. 12.00
Gdzie? Kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Bilet: 12 zł do nabycia w kasie muzeum lub online 
Szczegółowy repertuar

Filmowe opowieści

• 600 kroków po muzeum w 600-lecie powstania miasta Łodzi: zwiedzanie muzeum z przewodnikiem ścieżką
Bajki na ścianie, czyli filmowe obrazy od latarni magicznej do dużego ekranu

Bajki na ścianie, czyli muzealne opowieści o ruchomych i nieruchomych obrazach wyświetlanych dla widzów od czasów latarni magicznych, poprzez zabawki optyczne, aż do współczesnych seansów w kinie. Przyjrzymy się, jakie atrakcje dla dzieci i ich rodzin dominowały w XIX-wiecznej Łodzi i jak to się zmieniało na przestrzeni lat. Przeniesiemy się do  
Pałacu pełnego bajek. Prezentowane na wystawie obiekty wprowadzą uczestników zwiedzania w magiczny świat dzieciństwa. Na młodych gości i tych nieco starszych czekają atrakcje w postaci bajkowych zagadek i ciekawostek dotyczących kultowych bohaterów polskich animacji. Nie zabraknie również informacji o technikach animacji, sztuce tworzenia lalek animacyjnych oraz nagrodach i wyróżnieniach dla filmów i ich twórców.

Muzealna wędrówka od XIX-wiecznych obiektów i zabawek optycznych, projektorów domowych do bohaterów klasyki łódzkiej animacji z XX wieku. Zwiedzanie dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Na naszym filmowym szlaku znajdą się wybrane sale wstawy stałej Łódź filmowa oraz wystawa Pałac pełen bajek.

Kiedy? Wakacyjne czwartki i piątki o godz. 14.00 
Czas trwania: 60 min.
Gdzie? Muzeum Kinematografii w Łodzi
Bilet: 10/15 zł do nabycia w kasie muzeum lub online 

MŁODZIEŻ I DOROŚLI

Samowyzwalacz, czyli edukacja dla dorosłych

• 600 kroków po muzeum w 600-lecie powstania miasta Łodzi: zwiedzanie muzeum z przewodnikiem ścieżką
Spacer po wnętrzach Pałacu Scheiblera śladami planów filmowych

Pałac Karola i Anny Scheiblerów, w tym jego reprezentacyjne wnętrza stanowiły i wciąż stanowią plan filmowy do licznych produkcji kinowych oraz telewizyjnych. Oprowadzanie będzie okazją do wysłuchania opowieści o rodzinie Scheiblerów – najbogatszych łódzkich fabrykantach II połowy XIX wieku. Przedstawimy historię rozrastania się rezydencji i zmian w eklektycznym wystroju na przestrzeni lat. W czasie zwiedzania pałacowych pomieszczeń zwrócimy uwagę na miejsca powstawania scen filmowych oraz występujących w nich aktorów. Spacer zakończymy przyglądając się eksponatom muzealnym, które stanowią pamiątki po filmowych twórcach wspominanych podczas zwiedzania.

Kiedy? 13.08 o godz. 16.00
Czas trwania: 50 min.
Gdzie? Muzeum Kinematografii w Łodzi
Bilet: 10/15 zł do nabycia w kasie muzeum lub online 
Liczba uczestników: 15

• 600 kroków po muzeum w 600-lecie powstania miasta Łodzi: zwiedzanie muzeum z przewodnikiem ścieżką
Od jarmarku do Oscara. Śladami łódzkiego przemysłu filmowego od końca XIX wieku do drugiej dekady XX wieku

Uczestnicy poznają historię Gabinetu Iluzji braci Krzemińskich i pierwszych pokazów w Helenowie, rozwoju kinowej infrastruktury Łodzi w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz powojennego odrodzenia polskiego przemysłu filmowego na terenie Łodzi, Szkoły Filmowej i jej najsłynniejszych absolwentów, specyfikę Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz studia Semafor. Przyjrzymy się również zakładom Prexer oraz Studiu Opus Film, której produkcje doczekały się najbardziej prestiżowych światowych nagród.

Kiedy? 6.08; 11.08; 20.08 oraz 27.08 o godz. 16.00
Czas trwania: 60 min.
Gdzie? Muzeum Kinematografii w Łodzi
Bilet: 10/15 zł do nabycia w kasie muzeum lub online
Liczba uczestników: 15

• 600 kroków po muzeum w 600-lecie powstania miasta Łodzi: zwiedzanie muzeum z przewodnikiem ścieżką
Hollyłódź – powstanie i rozwój polskiej fabryki snów

W II połowie lat 40. XX wieku, po zakończeniu II wojny światowej, w Łodzi powstały instytucje kształcące filmowców oraz produkujące filmy i sprzęt dla kinematografii. Łódź pełniła funkcję nieformalnej kulturalnej stolicy Polski, a wraz z rozwojem licznych wytwórni stała się stolicą polskiego filmu. Czy zasłużyła na przydomek HollyŁódź? Odpowiemy na to pytanie prezentując instytucje, miejsca, dokumenty i wspomnienia ludzi, którzy ją tworzyli. Pełne anegdot spotkanie zaczynamy od prezentacji oryginalnej statuetki Oscara, a podczas zwiedzania, zgodnie z receptą Hitchcocka, napięcie u zwiedzających będzie tylko rosnąć za sprawą takich filmowych skarbów jak rekwizyty z filmu Faraon, kostiumy z kultowych Krzyżaków, Podróży Pana Kleksa czy Seksmisji, lalki i rysunki z najsłynniejszych polskich filmów animowanych dla dorosłych…

Kiedy?
 04.08; 18.08; oraz 25.08 o godz. 16.00
Czas trwania: 50 min.
Gdzie? Muzeum Kinematografii w Łodzi
Bilet: 10/15 zł do nabycia w kasie muzeum lub online 
Liczba uczestników:
15

DLA WSZYSTKICH od 10 do 110 lat

Filmowe opowieści

• Animacja i dźwięk /warsztaty/

Obraz animowany i dźwięk to zajęcia łączące dwie odmienne aktywności filmowe, które składają się na efekt końcowy – udźwiękowiony film animowany. Rozpoczynamy od wymyślenia fabuły, przygotowania tła i  bohaterów, aby następnie animujemy przygotowane elementy za pomocą techniki poklatkowej na wieloplanie. Gotowy filmik należy udźwiękowić. Przechodzimy zatem do profesjonalnego studia, gdzie za pomocą dostępnych materiałów, przedmiotów, własnego głosu nagrywamy synchroniczne dźwięki i podkładamy ścieżkę pod obraz, który wcześniej stworzyliśmy.  

Kiedy? W każdą wakacyjną środę o g. 11.00
Czas trwania: 3 h
Gdzie? Muzeum Kinematografii w Łodzi
Bilet: 10/15 zł do nabycia w kasie muzeum lub online 
Liczba uczestników:
8