Przejdź do treści

Szkoła podstawowa klasy 5-8

Oferta edukacyjna

TERMIN:
Środa – piątek od 9:00 do 15:00
Sobota – niedziela od 11:00 do 17:00

CZAS TRWANIA:
• Lekcja – 45 min.
• Lekcja z projekcją – 75 min.
• Gra muzealna – 60 min.
• Warsztaty Cisza na planie! Warsztaty dźwiękowe  60 min.
• Warsztaty Tu stacja „Animacja”! Warsztaty z animacji poklatkowej  180 min.
• Warsztat Animacja i dźwięk  240 min.
• 
Oprowadzanie  od 60 do 75 min., w zależności od wybranej ścieżki zwiedzania.

REZERWACJA:
Termin zajęć ustalamy indywidualnie:
e-mail: rezerwacja@kinomuzeum.pl
tel. kom. (+48) 451 159 143.

Przy rezerwacji prosimy o podanie:
• preferowanego dnia i godziny zajęć,
• tematu zajęć,
• wieku i liczby uczestników,
• nazwy instytucji,
• kontaktu do opiekuna grupy,
• dodatkowych potrzeb grupy.

KOSZT:
• Lekcja – 15 zł od Uczestnika
• Lekcja z projekcją – 20 zł od Uczestnika
• Gra muzealna – 20 zł od Uczestnika
• Warsztat Cisza na planie! Warsztaty dźwiękowe – 35 zł od Uczestnika
• Warsztat Tu stacja „Animacja”! Warsztaty z animacji poklatkowej – 35 zł od Uczestnika, minimalny koszt dla grupy 500 zł
• Warsztat Animacja i dźwięk – 50 zł od Uczestnika
• Bilet wstępu do muzeum i usługa przewodnicka: zobacz aktualny cennik.

PŁATNOŚĆ:
W kasie Muzeum przed zajęciami kartą płatniczą lub gotówką.
Płatność przelewem ustalamy indywidualnie.

PYTANIA:
Dodatkowe, merytoryczne pytania dotyczące oferty edukacyjnej, rezerwację zajęć online i poza siedzibą muzeum oraz propozycje dedykowanych zajęć prosimy kierować do Działu Edukacji i Kultury Filmowej:
e-mail: edukacja@kinomuzeum.pl
tel. 42 674 09 57 wew. 151 lub wew. 172.

Uśmiechnięta dziewczynka stoi obok figurek muminków
Dziewczynka ogląda pokój z bajki.
Dziewczynka ogląda mapę świata.
Dziewczyna i chłopiec patrzą na kota Bonifacego.

Szkoła podstawowa klasy 5-8

Zapoznaj się z ofertą edukacyjną:

Celuloid, lalka, wycinanka, pikselacja i inne techniki animacji

Lekcja muzealna

 

Twórcy od wieków wiedzą, że na dzieło składają się nie tylko treść czy idea. Równie istotna jest forma. W trakcie wykładu uczestnicy poznają techniki stosowane przez czołowych polskich twórców animacji: począwszy od rysunkowej i lalkowej, a skończywszy na technice kombinowanej, indywidualnej czy non-camera. Nie zabraknie również wątku wynalazków optycznych tj. rotoskop czy wieloplan, których wpływ na rozwój animacji jest niezaprzeczalny. Wykład odbywa się w sali kina Kinematograf.  Podczas lekcji odwiedzamy również wybrane sale wystawy Łódź filmowa.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

Od króla Krakusa do Florki, czyli historia animacji

Lekcja muzealna

 

Opowieść o historii animacji rozpoczniemy od malowideł jaskiniowych, starożytnych waz i średniowiecznych ilustracji, by płynnie przejść od zabawek optycznych do narodzin i rozwoju właściwej animacji. Podczas wykładu skupimy się na wybranych polskich filmach animowanych, powstałych w ciągu ostatnich 100 lat, najważniejszych twórcach i twórczyniach, studiach produkcyjnych oraz bohaterach Myszce Miki, Misiu Uszatku, Chudym z Toy Story, Piotrusiu i wilku i wielu innych. Wykład odbywa się w sali kina Kinematograf.  Podczas lekcji odwiedzamy również wybrane sale wystawy Łódź filmowa.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

Dźwięk(i) w filmie

Lekcja muzealna / Warsztaty

 

Jak wygląda praca lektora? Czym charakteryzuje się muzyka ilustracyjna? Jak nagrywane są efekty synchroniczne w filmie? Odpowiedzi na te pytania uczestnicy poznają podczas zajęć, które dostarczą wiedzy na temat roli i rodzajów dźwięków występujących w filmie. Zajęcia odbywają się w sali kina Kinematograf oraz w przestrzeni wystawy stałej Łódź filmowa.

Lekcja może zakończyć się warsztatami w studiu dźwiękowym, gdzie przy użyciu dostępnych przedmiotów, będziemy imitować i nagrywać efekty synchroniczne do filmu.
Maksymalna liczba uczestników: 14.

Filmowe efekty specjalne

Lekcja muzealna

 

W jaki sposób powstają efekty specjalne? Do czego służą? W jakich filmach się je wykorzystuje? W trakcie zajęć poznajemy i porządkujemy wiedzę o efektach specjalnych stosowanych w kinie od jego powstania po dziś. Uczestnicy poznają najpopularniejsze techniki tworzenia zdjęć trikowych, ich zastosowanie w kinie i telewizji oraz prześledzą ich rozwój na przestrzeni lat. Lekcja ilustrowana jest zdjęciami oraz fragmentami wybranych filmów wykorzystujących efekty specjalne. Zajęcia odbywają się w sali kina Kinematograf.

Maksymalna liczba uczestników: 49.

Zabawki w świetle latarni magicznej

Lekcja muzealna

 

Co to jest zoetrop? A taumatrop? Jak działa camera obscura? Na warsztatach uczestnicy poznają wynalazki optyczne od XIV wieku po elektroniczne z XXI wieku, które przyczyniły się do powstania kinematografii, jaką znamy obecnie. Inspirując się pierwszymi trikowymi produkcjami filmowymi, własnoręcznie stworzymy prostą zabawkę optyczną. Podczas zajęć odwiedzimy wybrane sale wystawy Łódź filmowa.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

Od pomysłu na ekran

Lekcja muzealna

 

Przedmiotem zajęć są etapy produkcji filmu: od pomysłu po promocję i dystrybucję gotowego obrazu. Uczestnicy poznają zawody zaangażowane w proces tworzenia filmu oraz podstawowe pojęcia t.j. scenariusz, scenopis, plan zdjęciowy, montaż, udźwiękowienie, kopia ekranowa. Podczas lekcji odwiedzamy wybrane sale wystawy Łódź filmowa.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

Podstawy języka filmu

Lekcja muzealna

 

Film, jaki jest, każdy widzi… ale jak komponuje się kadry? Co to jest „oś filmowa”? Czym różni się od „mocnego punktu”? Jaka jest różnica między scenariuszem a scenopisem? Czym są klaps i klisza dźwiękowa? W czasie zajęć z podstaw języka filmu uczestnicy poznają podstawowe pojęcia t.j. m.in. kadr, ujęcie, scena, plan filmowy oraz omawiają rodzaje ruchu kamery, perspektywy i montażu.

Lekcja dla klas 7-8.
Maksymalna liczba uczestników: 49.

    Imperium rodu Scheiblerów

Lekcja muzealna

 

Poznajemy historię rodziny Anny i Karola Scheiblerów oraz ich pałacu obecnie siedziby Muzeum Kinematografii w Łodzi. Lekcja muzealna z zakresu historii małej ojczyzny przybliża dzieje jednego z najpotężniejszych rodów fabrykanckich Łodzi, powstania bawełnianego imperium Scheiblerów oraz ich wpływu na współczesny kształt miasta. Wykład ilustrują fragmenty filmowe. Elementem zajęć jest zwiedzanie dawnych wnętrz pałacowych.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

    Spotkanie z mistrzem: Andrzej Wajda

Lekcja muzealna

 

Lekcja z zakresu edukacji filmowej mająca na celu zapoznanie uczestników z twórczością Andrzeja Wajdy i zachęcenie do dalszego, samodzielnego pogłębiania wiedzy. Osoba reżysera i jego dorobek artystyczny jest punktem wyjścia do dalszych rozważań na temat polskiej kinematografii. Podczas lekcji odwiedzamy wybrane sale wystawy Łódź filmowa.

Maksymalna liczba uczestników: 25.

Tu stacja „Animacja”! Warsztaty z animacji poklatkowej

Warsztaty

 

Zajęcia o charakterze kreatywnym, polegające na tworzeniu własnego filmu animowanego. Uczestnicy, podzieleni na zespoły, wymyślają fabułę, bohaterów oraz scenografię, a następnie samodzielnie kreują historię. Edukator wyjaśnia sposób tworzenia filmu animowanego, opierając się na przygotowanych materiałach dydaktycznych. Po zakończeniu procesu twórczego film jest montowany. Efekt zajęć prezentowany jest na ekranie, a następnie przesłany grupie drogą elektroniczną.

Maksymalna liczba uczestników: 15.

Cisza na planie! Warsztaty dźwiękowe

Warsztaty

 

Wiemy, jak skrzypi śnieg czy szumią fale, ale jak taki efekt uzyskać w filmie? Zapraszamy na wspólne odkrywanie tajemnic filmowego świata dźwięków i ich funkcji w filmie. Będziemy imitować i nagrywać efekty synchroniczne do fragmentu filmu przy użyciu przedmiotów dostępnych w profesjonalnie wyposażonym muzealnym studiu dźwiękowym.

Maksymalna liczba uczestników: 7.

Animacja i dźwięk

Warsztaty

 

Obraz animowany i dźwięk to zajęcia łączące dwie odmienne aktywności filmowe, które składają się na efekt końcowy udźwiękowiony film animowany. Rozpoczynamy od wymyślenia fabuły, przygotowania tła i  bohaterów, a potem animujemy przygotowane elementy na wieloplanie za pomocą techniki poklatkowej. Następnie przechodzimy do udźwiękowienia filmu. W profesjonalnie wyposażonym muzealnym studiu dźwiękowym, za pomocą dostępnych materiałów, przedmiotów oraz  własnego głosu nagrywamy synchroniczne dźwięki i podkładamy ścieżkę pod obraz, który wcześniej stworzyliśmy.

Maksymalna liczba uczestników: 14.