Przejdź do treści

Kiedy sam szukam czegoś w życiu lub odpowiedzi na jakieś pytania, próbuję je zadać innym ludziom - spotkanie z Pawłem Łozińskim w XXVI LO w Łodzi

Mężczyzna i kobieta siedzący na krzesłach na scenie. Za nimi ekran. Mężczyzna, który siedzi po lewej stronie mówi coś przez mikrofon.

7 grudnia 2023

 

fot. Mikołaj Zacharow

Kobieta w średnim wieku pokazana od pasa w górę. Uśmiecha się. Za nią ekran kinowy.

fot. Mikołaj Zacharow

Na drugim planie kobieta w średnim wieku, krótkich włosach i okularach mówi przez mikrofon.

Bezmiar to film z wątkami autobiograficznymi, który opowiada historię Adri’ego, transpłciowego chłopca próbującego odnaleźć się w świecie pełnym oczekiwań i zasad. Emanuele Crialese opowiada w nim historię własnego życia we Włoszech w latach 70., poruszając nie tylko temat własnej tranzycji, ale także życia rodzinnego. 

fot. Mikołaj Zacharow

–  Urzekło mnie to, że ta historia jest prawdziwa, że wiemy, w jakim miejscu Emanuele Crailese jest teraz. To pokazuje, że każda trudna droga jest do przejścia – dodała Aleksandra Dulas. 

Kobiety i mężczyźni w różnym wieku siedzący na widowni kinowej. Klaszczą.

fot. Mikołaj Zacharow

Mężczyzna w średnim wieku zwrócony w prawą stronę. Mówi przez mikrofon. Za nim ekran kinowy.

Podczas dyskusji głównym tematem obok rozważań o tożsamości było życie rodzinne i jego wpływ na każdego z jej członków. Szczególne emocje wzbudziła postać matki, grana przez Penélope Cruz, która wbrew wszystkiemu starała się okazywać swoim dzieciom jak najwięcej miłości, często poprzez zabawę. –  Oczywiście, że ta zabawa jest też rodzajem ucieczki, próbą znalezienia przestrzeni wolności, ucieczką od bezmiaru potrzasku – skomentował Robert Milczarek, psycholog z Seans Psychologiczny.

fot. Mikołaj Zacharow

Zobacz fragment spotkania z Aleksandą Dulas i Robertem Milczarkiem:

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.