Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Spotkaj Mariusza Wilczyńskiego w Muzeum Kinematografii!

Spotkaj Mariusza Wilczyńskiego w Muzeum Kinematografii!

Finisaż wystawy czasowej Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta

W niedzielę, 27 sierpnia zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Mariuszem Wilczyński. Z okazji finisażu wystawy Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta, w godzinach od 12:00 do 13:00 w przestrzeni ekspozycji będzie można porozmawiać z animatorem i przyjrzeć się jego pracy twórczej, którego efektem będą rysunki. Powstałe prace mają trafić w ręce zwiedzających.

Mariusz Wilczyński w Muzeum Kinematografii w Łodzi
27.08, niedziela, 12:00-13:00

Wydarzenie bezpłatne dla osób posiadających bilet wstępu do muzeum. 
Bilety do kupienia w kasie muzeum i online Kup bilet

W centralnym punkcie zdjęcia portret mężczyzny w średnim wieku. Ma ciemne włosy, brodę i wąsy. Ubrany w bluzę z kapturem. Oczy podkrążone. Patrzy na wprost.

Mariusz „Wilk” Wilczyński

Reżyser autorskich filmów animowanych, performer, malarz, profesor w Szkole Filmowej w Łodzi. Absolwent malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom w pracowni prof. Stanisława Fijałkowskiego). Miał retrospektywy swoich filmów animowanych m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The National Gallery w Londynie, Anthology Film Archives w Nowym Jorku, Pretoria Art Museum w Pretorii, National Museum of Brazil w Brasilii, Tokyo International Forum w Tokio, Pera Museum w Stambule, Muzeum Narodowym w Warszawie i innych.

„The New York Times” nazwał Wilczyńskiego „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”. Jego pełnometrażowy film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019) zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach animacji: w Annecy (Specjalna Nagroda Jury) i Ottawie (Grand Prix dla filmu pełnometrażowego). Jako jedyny film animowany dostał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz cztery statuetki Polskich Nagród Filmowych Orły, w tym m.in. za najlepszy film.

fot. Renata Dąbrowska

Dowiedz się więcej o wystawach:

Wystawa Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta powstała we współpracy z Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art. Wystawa czasowa współfinansowana jest ze środków Miasta Łodzi.