Polski punkt widzenia – malarskość filmu 4.0

Nowatorski program edukacyjny upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich filmach zainspirowanych malarstwem i grafiką. Znani filmoznawcy przybliżają sylwetki sławnych reżyserów i wybitnych artystów. Twórców niebanalnych i oryginalnych. Oraz, a może przede wszystkim, ich dzieła. Doceniane, uznane i te zapomniane, nienagradzane. 

W ramach projektu odbywają się spotkania z młodzieżą licealną, dorosłymi i seniorami w formule on-line lub tradycyjnej. Cykl przybliża uczestnikom dzieje sztuki oraz wprowadza w historię filmu. Wzmacnia polską tożsamość kulturową, a także pobudza kreatywność, dzięki wykorzystaniu eksperymentu artystycznego, nowych technologii i mediów.

Scenariusze lekcji do pobrania:

  1. Pan Tadeusz – piękno pejzażu, liryzm i tęsknota w obrazach Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego i w kadrach filmu Andrzeja Wajdy (DOC i PDF);
  2. Romantyczne malarstwo ballad i romansów w filmie krótkometrażowym Świtezianka w reżyserii Sióstr Bui (DOC i PDF);
  3. Surrealny wymiar świata w animacji Daniela Szczechury Fatamorgana 1 (DOC i PDF);
  4. Przedstawienie wybranych prac Muncha, Rembrandta, Vermeera, Redona, Daumiera w filmie Zbrodnia i kara Piotra Dumały (DOC i PDF).

Prelekcja — seans filmowy — warsztat— wystawa on-line

Rozpoczynamy wykładem na jeden z czterech tematów, czyli analizą i interpretacją filmowych i malarskich dzieł sztuki. Chętnie nie tylko będziemy mówić, ale i posłuchamy, co macie do powiedzenia. Dyskusja i krytyka to cenna i dobra rzecz.

Po krótkiej przerwie – obejrzymy wybrany film.

Po części teoretycznej czas na warsztaty twórcze inspirowane filmem i poznanymi dziełami sztuki. Można malować, rysować, budować scenografię, robić remiksy, inscenizować i odtwarzać kadry. Zachęcamy nie tylko do powielania tego, co na ekranie, ale do włożenia w dzieło indywidualnej nuty, własnego pomysłu, własnej interpretacji. Można pracować samodzielnie lub w grupie. Zwieńczeniem warsztatów jest praca, która nie zginie w telefonie, a ujrzy światło dzienne!

Ostatnie pociągniecie pędzlem będzie wirtualne. Na stronie internetowej Muzeum Kinematografii w Łodzi tworzymy wystawę wirtualną prezentującą prace powarsztatowe w formie grafiki lub fotografii zainspirowane kadrami malarskimi. Muzeum Wyobraźni wszystkich uczestników projektu.

Do udziału zapraszamy osoby zainteresowane współczesnymi zjawiskami w sztuce, młodzież, studentów i osoby dorosłe, a szczególnie uczniów szkół ponadpodstawowych i ich nauczycieli.

Spotkania stacjonarne odbywają się w siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi przy placu Zwycięstwa 1, w szkołach i instytucjach partnerskich w Łodzi oraz regionie łódzkim. W formule niestacjonarnej zapraszamy uczestników z całej Polski.

Można wziąć udział w całym cyklu wykładów lub w pojedynczych, wybranych tematach.

Informacje i zapisy:

edukacja@kinomuzeum.pl
tel. 42 674 09 57 w.151

Udział w projekcie jest bezpłatny dla uczestników.

Czas trwania projektu: 5 września – 15 grudnia 2022 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dofinansowano ze środków Miasta Łódź.