Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Najbardziej filmowy bilet w Polsce!

Najbardziej filmowy bilet w Polsce!

Wspólnie z Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi wprowadziliśmy do oferty wspólny bilet na wystawy „Kino Polonia + Łódź Filmowa”!

Wspólny bilet umożliwia zwiedzanie wspomnianych ekspozycji w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, mającego siedzibę w EC1, oraz w Muzeum Kinematografii w Łodzi. 

Bilety kupicie:

w kasie Muzeum Kinematografii w Łodzi i online  bit.ly/bilety-do-kina-i-muzeum
w kasie NCKF i online.

CENA BILETU WSPÓLNEGO:
45 zł normalny
35 zł ulgowy.

Obie wystawy zwiedzać można od czwartku do niedzieli. Bilet możecie wykorzystać w ciągu 7 dni od daty pierwszej wizyty. Kolejność zwiedzania jest dowolna.
Grafika. W tle dłoń trzymająca kartkę, na której znajduje się czarno-białe zdjęcie trzech mężczyzn oraz napis BILET: KINO POLONIA + ŁÓDŹ FILMOWA. W górnej krawędzi grafiki znajdują się logotypy, EC1, Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi. W lewej dolnej krawędzi biały napis na czarnym tle: NAJBARDZIEJ FILMOWY BILET W POLSCE! WYSTAWY KINO POLONIA I ŁÓDŹ FILMOWA.

Dowiedz się więcej o wystawie „Łódź Filmowa”

Wystawa stała Muzeum Kinematografii w Łodzi zatytułowana „Łódź filmowa” pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego. Pierwsza część wystawy „Łódź filmowa – miasto atrakcji” prezentuje ideę „podwójnych narodzin kina”. Początkowo kino było nowinką technologiczną, która w systemie rozrywkowym lat 90. XIX wieku funkcjonowała równolegle z występami scenicznymi czy pokazami iluzji. Dopiero w latach 10. XX wieku kino stało się zinstytucjonalizowaną formą rozrywki, rozpoczęła się era kinematografii, jaką znamy do dziś. Część ekspozycji stanowią zabytkowe wnętrza siedziby Muzeum Kinematografii, gdzie stykają się dwie opowieści: jedna przedstawia zabawki prefilmowe z czasów rodziny Scheiblerów, używane przez burżuazję dla urozmaicenia wolnego czasu, druga – filmowy pałac jako miejsce, które było scenografią dla ok. 30 filmów. Najsłynniejszym z nich jest „Ziemia obiecana” (1974) Andrzeja Wajdy. 

Kolejna część wystawy „Łódź filmowa – stolica filmu” jest poświęcona łódzkim instytucjom filmowym utworzonym po 1945 roku, kiedy miasto na kilka dekad stało się centrum polskiej kinematografii. W Łodzi nakręcono najsłynniejsze filmowe dzieła – od „Zakazanych piosenek” Leonarda Buczkowskiego po oscarową „Idę” czy nominowaną do Oscara „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego, dlatego jednym z kluczowych zagadnień ekspozycyjnych stały się lokacje filmowe. 

 

Dowiedz się więcej o wystawie „Kino Polonia”

Wystawa „Kino Polonia” to ponad tysiąc filmów w jednym w miejscu i czasie… Największa wystawa o polskim kinie została otwarta w połowie października 2023 roku w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF). W „Kinie Polonia” każdy trafi na ulubiony tytuł, bohatera, aktora. Spotka go w filmie, kadrze, projekcji, plakacie, a czasami tylko w dokumencie… Będzie można zobaczyć pierwszy polski film fabularny oraz to,  jak Polacy budowali potęgę Hollywood. „Kino Polonia” odpowie też na pytania: czy marszałek Piłsudski lubił wesołe filmy, Miś Uszatek zawsze miał oklapnięte uszko, a Cybulski wyłącznie grał w ciemnych okularach?

Ta wystawa jest zapierającą dech w piersiach opowieścią o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej prapoczątków po dzień dzisiejszy. Od Kazimierza Prószyńskiego, który skonstruował jedno z pierwszych urządzeń do rejestracji ruchomych obrazów, przez Aleksandra Hertza, który stworzył podwaliny przemysłu filmowego, przez lata 30. XX wieku, wojnę i socrealizm, po Polską Szkołę Filmową i Kino Moralnego Niepokoju, po Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których dzieła rozsławiły polską kulturę na świecie. Wystawę można lepiej poznać przy pomocy audioprzewodnika, który głosem Wiktora Zborowskiego przeprowadzi zwiedzających po nowoczesnych przestrzeniach pełnych filmowych historii.