Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Międzynarodowy Dzień Muzyki – seans przedpremierowy filmu „Na zawsze Melomani”

Międzynarodowy Dzień Muzyki – seans przedpremierowy filmu „Na zawsze Melomani”

1.10, niedziela, 15:40
Na zawsze Melomani 
(2022), reż. Rafał Mierzejewski

Bilet: 17/19zł zł Kup bilet

Zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach 50. tworzyły muzyczne osobowości polskiej sceny jazzowej. Dokument Rafała Mierzejewskiego prezentuje dwanaście brawurowych lat z historii polskiego jazzu, archiwalne nagrania, wspomnienia i energetyczną muzykę.

Czarno białe zdjęcie przedstawia pięciu młodych muzyków zespołu Melomani. Od lewej: mężczyzna gra na akordeonie, kolejny na talerzach, trzeci na trąbce, czwarty na pianinie, a piąty na saksofonie.

Na zawsze Melomani (2022), reż. Rafał Mierzejewski

Film o legendarnym zespole jazzowym Melomani. Jego członkami byli: Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Witold Kujawski oraz Witold Dentox Sobociński, Andrzej Idon Wojciechowski, a także Antoni Studziński i Alojzy Thomys. Z zespołem w latach 1952-1955 grał Krzysztof Trzciński, wówczas jeszcze nie posługujący się pseudonimem Komeda. Historię Melomanów poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: Idona Wojciechowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego oraz wielu innych

Na wystawie „Łódź filmowa” prezentujemy przekazane przez rodzinę Witolda Sobocińskiego obiekty: kamerę Arriflex 35 mm, talerze z czasu jego gry w Melomanach na perkusji oraz Złotą Żabę – nagrodę festiwalu Camerimage za całokształt twórczości.