Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Krótka Historia Polskiego Kina: „Słońce wschodzi raz na dzień” (1967), reż. Henryk Kluba

Krótka Historia Polskiego Kina: „Słońce wschodzi raz na dzień” (1967), reż. Henryk Kluba

[eng below]

23.05, czwartek, 17:00
Słońce wschodzi raz na dzień
(1967), reż. Henryk Kluba

Bilet: 15 zł Kup bilet

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy do kina Kinematograf na cykl pod nazwą Krótka Historia Polskiego Kina. 23 maja o godz. 17:00 w ramach cyklu zobaczymy Słońce wschodzi raz na dzień (1967) w reżyserii Henryka Kluby.

Zrealizowany w konwencji ludowej ballady dramat społeczny ukazujący kształtowanie się świadomości społeczeństwa w początkach Polski Ludowej. Haratyk, niekoronowany król beskidzkiej wsi, organizuje życie po zakończeniu wojny. Seans z angielskimi napisami, poprzedzony prelekcją.

Słońce wschodzi raz na dzień (1967), reż. Henryk Kluba
 

Haratyk, niekoronowany król beskidzkiej wsi, organizuje życie po zakończeniu wojny. Buduje tartak i szkołę, ale nie uznaje żadnej władzy nad sobą. Dochodzi do konfliktu z szefem UB, który uważa go za anarchistę i szkodnika, siłą chce zmusić do podporządkowania się. W rezultacie Haratyk wraz z góralami pali tartak i idzie do lasu… Kiedy po latach wychodzi z więzienia, rozumie, że można i trzeba było współpracować z władzą.

czarno białe zdjęcie. Trójkątny domek z oknem po środku. Wewnątrz wygląda dwóch młodych mężczyzn. Na grafice białe napisy na górze po lewo i na dole po prawo

EN

On May 23 at 5:00 PM we would like to invite You to kino Kinematograf (cinema owned by Film Museum in Lodz) to the screening of the film „Słońce wschodzi raz na dzień” from 1967, by Henryk Kluba, with English subtitles and a video lecture.

Event is part of the project entitled Krótka historia polskiego kina (‘A Short Story of Polish Cinema”, organized by Stowarzyszenie Kin Studyjnych, which consists of 10 meetings, each of them devoted to different classic of Polish cinema.

After the war, the community of mountaineers is eager to start their own sawmill. When the communist authorities come to take over the sawmill, a rebellion starts.

15 zł: Buy a ticket

Plakat. Przy górnej krawędzi w czterech wersach napis Krótka Historia Polskiego Kina, w 2024 r. w najlepszych kinach studyjnych cz. II. W dolnej części plakatu lista filmów.

‘Krótka historia polskiego kina’ is organized by Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Curator: Tomasz Kolankiewicz
Partners: WFDiF, 35mm, DI Factory 

Project is co-financed by Polish Film Institute.