Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Krótka Historia Polskiego Kina: „Ostatni dzień lata” (1958), reż. Tadeusz Konwicki

Krótka Historia Polskiego Kina: „Ostatni dzień lata” (1958), reż. Tadeusz Konwicki

[eng below]

22.02, czwartek, 17:00
Ostatni dzień lata
(1958), reż. Tadeusz Konwicki

Bilet: 15 zł Kup bilet

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zapraszamy do kina Kinematograf na cykl pod nazwą Krótka Historia Polskiego Kina. 22 lutego o godz. 17:00 w ramach cyklu zobaczymy Ostatni dzień lata (1958) w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

Debiut pisarza Tadeusza Konwickiego nakręcony kamerą Arriflex za skromną sumę 10 tysięcy złotych, był bezprecedensowym wydarzeniem w polskiej kinematografii. Film został nagrodzony Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Wenecji w 1958. Seans z angielskimi napisami będzie poprzedzony prelekcją.

Ostatni dzień lata (1958), reż. Tadeusz Konwicki
 

Ona (I. Laskowska) i on (J. Machulski) spotykają się na nadmorskiej plaży. Kobieta jest dojrzalsza, ale zarazem ostrożniejsza. To jej ostatni dzień nad morzem. Mężczyzna jest młody, wrażliwy, szuka jej bliskości. Ona mocno stąpa po ziemi, on wydaje się nie z tego świata. Przelatujące nad nimi odrzutowce przypominają grozę wojny. Na plaży nie ma nikogo. Bohaterowie w ciągu 6 godzin przybliżają się do siebie i oddalają, co mistrzowsko podkreśla kompozycja ujęć i proporcje sylwetek w kadrach. Historia, której nie da się opowiedzieć, bo cała jest nastrojem zapisanym w ruchomych obrazach. Debiut Tadeusza Konwickiego, pisarza był pierwszym polskim filmem nowofalowym, powstałym równolegle do francuskiej Nouvelle Vague. Konwicki jako kierownik literacki Zespołu Filmowego KADR zdobył się na eksperyment na marginesie swoich obowiązków, z minimalną ekipą i mikrobudżetem. Zaangażował rodzinę Laskowskich: Jana – operatora, Jerzego – kierownika produkcji, Irenę – aktorkę, a nawet ich matkę. Muzykę podał Adam Pawlikowski, aktor meloman, pamiętny Andrzej z „Popiołu i diamentu”. Reżyser osiągnął tak ciekawe rezultaty, że kontynuował karierę filmową w wybitnej formie kina autorskiego. Film zdobył Grand Prix na festiwalu filmów eksperymentalnych w Wenecji i na EXPO ’58 w Brukseli.

Czarno białe zdjęcie. Nad brzegiem morza siedzi młoda kobieta z młodym mężczyzną. Siedzą na konarze drzewa. Mają zamyślone miny. Ona ubrana w spódniczkę i bluzkę, on bluzkę i czarne spodnie.

Ostatni dzień lata (1958), reż. Tadeusz Konwicki

EN

On February 22 at 5:00 PM we would like to invite You to kino Kinematograf (cinema owned by Film Museum in Lodz) to the screening of the film Ostatni dzień lata from 1958, by Tadeusz Konwicki, with English subtitles and a video lecture.

Event is part of the project entitled Krótka historia polskiego kina (‘A Short Story of Polish Cinema”, organized by Stowarzyszenie Kin Studyjnych, which consists of 10 meetings, each of them devoted to different classic of Polish cinema.

The Last Day of Summer is a 1958 romantic drama film directed by the Polish film director Tadeusz Konwicki.
A subtle, almost quasi-documentary tale of a confrontation between two lonely people — one from which true understanding cannot seemingly result.

Ticket: 15 zł

Plakat do cyklu ,,Krótka Historia Polskiego Kina".

‘Krótka historia polskiego kina’ is organized by Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Curator: Tomasz Kolankiewicz
Partners: WFDiF, 35mm, DI Factory 

Project is co-financed by Polish Film Institute.

Skip to content