Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Wieloryb” (2022) oraz spotkanie z Kubą Mikurdą i Rafałem Pniewskim

W tle ekran projekcyjny, a na nim tekst: 16.02, 17:00, Logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi. Czarna taśma filmowa w kształcie litery M, DKF Człowiek w zagrożeniu: Wieloryb (2022) reż. Darren Aronofsky. Dwóch mężczyzn siedzi na krzesłach. Mężczyzna po lewej stronie ma w ręku mikrofon.

16 lutego 2023

Gośćmi DKF-u Człowiek w Zagrożeniu byli filmoznawca i reżyser Kuba Mikurda oraz psychiatra Rafał Pniewski

fot. Mikołaj Zacharow

— Aronofsky, co widać w jego poprzednich filmach: „Zapaśniku”, „Czarnym łabędziu” czy „Requiem dla snu”, od zawsze jest zafascynowany ludzkim ciałem, jego uwikłaniem w różne obsesje i zaburzenia   powiedział Kuba Mikurda. 

 
Sala kinowa. Kilkanaście osób siedzi na fotelch. Patrzą w jeden punkt.

fot. Mikołaj Zacharow

W tle fragment ekranu projekcyjnego. Dwoje mężczyzn w średnim wieku. Siedzą na krzesłach. Mężczyzna po lewo trzyma mikrofon przy ustach.


Kuba Mikurda: 
 Reżyser od dawna planował nakręcić ten film, jednak poszukiwania odtwórcy głównej roli zajęły mu sporo czasu. Dzięki „Wielorybowi” Brendan Fraser po wielu latach wraca do pierwszej ligi aktorów.

fot. Mikołaj Zacharow

— Główny bohater jest sprawcą czy ofiarą? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, tutaj nic nie jest oczywiste  stwierdził Rafał Pniewski. Próbując rozpracować motywy kierujące postaciami, zauważył, że Charlie mierzy się z żałobą po stracie, której nie potrafi przepracować. Z podobnym problemem, choć podejmując zupełnie inne działania, walczy Liz – jego przyjaciółka i opiekunka.

W tle fragment ekranu projekcyjnego. Dwoje mężczyzn w średnim wieku przedstawieni z profilu. Siedzą na krzesłach. Mężczyzna siedzący po lewej stronie trzyma mikrofon przy ustach. Mężczyzna siedzący po prawej stronie w dłoni trzyma filiżankę.

fot. Mikołaj Zacharow

Sala kinowa. Kilkadziesiąt osób siedzi na fotelch. Patrzą w jeden punkt.

fot. Mikołaj Zacharow

Zobacz fragment spotkania z Rafałem Pniewskim i Kubą Mikurdą: 

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi