DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Lęk” (2023) i spotkanie z reżyserem Sławomirem Fabickim - Muzeum Kinematografii w Łodzi
Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Lęk” (2023) i spotkanie z reżyserem Sławomirem Fabickim

18 listopada 2023

Gościem DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był Sławomir Fabicki, reżyser, nominowany do Oscara za krótki metraż Męska sprawa (2001).  

fot. Mikołaj Zacharow

– Dlaczego podjął pan temat odchodzenia? – zapytała Sławomira Fabickiego prowadząca spotkanie Anna Michalska podczas listopadowego DKF-u Człowiek w Zagrożeniu.

fot. Mikołaj Zacharow

– Mnie najbardziej interesował człowiek, postawiony przed bardzo trudnym wyborem. Głównym tematem tego filmu są relacje, umiejscowione w sytuacji ekstremalnej i granicznej. Lęk jest filmem o wielkiej siostrzanej miłości i możliwości wyboru. – Sławomir Fabicki.

fot. Mikołaj Zacharow

Inspiracją do filmu stał się krótki tekst studentki, Moniki Sobień-Górskiej ze Szkoły Wajdy, w której Fabicki wykłada scenopisarstwo. Reżyser docenił w nim potencjał dramaturgiczny, na tej podstawie wspólnymi siłami stworzyli historię Małgorzaty i Łucji.

fot. Mikołaj Zacharow

Dla kultury masowej temat cierpienia i śmierci jest bardzo niefotogeniczny – podkreśliła Anna Michalska. – Chciałem pokazać, że potrzeba miłości i seksualności jest w człowieku obecna do końca, aż do śmierci. – podsumował spotkanie reżyser filmu. 

Sławomir Fabicki zadedykował film swoim córkom, podkreślając siłę siostrzanej miłości, którą na co dzień obserwuje. 

fot. Mikołaj Zacharow

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.