DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Kobieta z piątej dzielnicy” (2011) i spotkanie z Ryszardem Lenczewskim - Muzeum Kinematografii w Łodzi
Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Kobieta z piątej dzielnicy” (2011) i spotkanie z Ryszardem Lenczewskim

Starszy, siwy mężczyzna siedzi na krześle na sali kinowej i mówi przez mikrofon, który trzyma wprawej dłoni

7 listopada 2023

Gościem DKF-u Człowiek w Zagrożeniu był Ryszard Lenczewski, operator, laureat Złotych Lwów, Europejskiej Nagrody Filmowej oraz BAFTA, nominowany do Oscara za najlepsze zdjęcia do Idy.

fot. Mikołaj Zacharow

 

O zdjęciach do filmu Kobieta z piątej dzielnicy można przeczytać bardzo dobre opinie – Ryszard Lenczewski zaprasza nas do smakowania filmowej rzeczywistości. Jego zdjęcia są na wskroś nieoczywiste, ale dalekie od jakiejkolwiek pretensjonalności. – rozpoczęła spotkanie prowadząca spotkanie, Anna Michalska
z Muzeum Kinematografii w Łodzi. 

Uśmiechnięta kobieta, w długich kasztanowych włosach, z pomalowanymi ustami w marynarce, białej koszulce i dżinsach siedzi na krześle w sali kinowej. Na kolanach trzyma mikrofon

fot. Mikołaj Zacharow

Dwie osoby. Odwrócony przodem starszy mężczyzna o siwych włosach z mikrofonem w dłoni, obok odwrócona ku niemu, do nas bokiem kobieta o długich kasztanowyc włosach, w dzińsach, szpilkach i marynarce. Również trzyma mikrofon i kartkę. Przed nimi stolik i na nim wody. Z tyłu kawałek ekranu z obrazkiem.

 

Dłuższe obiektywy, mała głębia ostrości, kadrowanie, dopasowane do konkretnej sceny –
 to wszystko było intuicyjne. W tym filmie,
który j
est filmem niemal dokumentalnym, obserwowaliśmy to, co wydarzyło się podczas prób, bo właśnie to pozwoliło nam uzyskać prawdę – Ryszard Lenczewski relacjonował pracę przy Kobiecie w piątej dzielnicy (2011) w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

fot. Mikołaj Zacharow

 

Wybitny operator wspominał ponad 15 letnią współpracę z reżyserem Pawłem Pawlikowskim, podkreślając, że do czasu rozpoczęcia Idy była ona w większości improwizacją

Kino. Pełna sala. Na scenie siedzą dwie osoby. Kobieta i mężczyzna, rozmawiają ze sobą za pomocą mikrofonów. Przed nimi mały stolik z wodą, za naimi ekran z obrazkiem z zamyśloną kobietą opartą o drzewo.

fot. Mikołaj Zacharow

Pełna sala kinowa. Zbliżenie na kilka osób w różnym wieku. Młody chłopak w czapce trzyma mikrofon i mówi.

W Kobiecie z piątej dzielnicy pierwszy raz pierwszy raz pojawia się u Pawlikowskiego Joanna Kulig. Podobno była to rola pisana specjalnie dla niej. Asia była świetna, nie mieliśmy żadnych próbnych zdjęć, jedynie ingerowałem w jej charakteryzację…  – zdradził nasz gość.

Dziękujemy za liczny udział i dyskusję!

fot. Mikołaj Zacharow

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.