Przejdź do treści

DKF Człowiek w Zagrożeniu: „Holy Spider” (2022) oraz spotkanie z dr Ewą Linek i dr. Robertem Czuldą

W tle fragment ekranu projekcyjnego. Na scenie znajdują się dwa krzesła, w których siedzą kobieta i mężczyzna. Spoglądają na siebie.

2 marca 2023

Gośćmi DKF-u Człowiek w Zagrożeniu byli dr Robert Czulda z Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UŁ oraz dr Ewa Linek z Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.

fot. Mikołaj Zacharow

— To, co reżyser chciał pokazać w tym filmie, to nie to, że w Iranie pojawia się seryjny morderca. On chciał pokazać kraj, w którym takie działanie nie spotyka się z jednoznacznym potępieniem – powiedziała dr Ewa Linek podczas Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Kobieta pokazana od pasa w górę uśmiecha się. Ubrana jest w czerwony szal. W dłoni trzyma mikrofon.

fot. Mikołaj Zacharow

Około 40 - letni mężczyzna pokazany od piersi w górę w prawej dłoni trzyma przy ustach mikrofon.


Do tej wypowiedzi dr Robert Czulda dodał: 
—  Biorąc pod uwagę kontekst kulturowy, w tamtym okresie w Iranie, w prawie karnym była taka reguła, że jeżeli ktoś popełniał jakiekolwiek przestępstwa, ale robił to w dobrej wierze, „w imię wiary”, to mógł zostać zwolniony z odpowiedzialności.

fot. Mikołaj Zacharow

Film Aliego Abbasiego inspirowany jest prawdziwą historią seryjnego mordercy, który na przełomie 2000 i 2001 roku pozbawiał życia pracownice seksualne w irańskim mieście Meszhed. 

Sala kinowa. Kilkanaście osób siedzi na fotelach. Wśód nich jest mężczyzna, który trzyma mikrofon przy ustach.

fot. Mikołaj Zacharow

Sala kinowa. Kilkanaście osób siedzi na fotelch. Patrzą w jeden punkt.

Odpowiedzialność za popełnione zbrodnie i wykroczenia, to jednak nie wszystkie tematy, które porusza „Holy Spider” (2022). Film dotyka również kwestii postrzegania miejsca i roli kobiet w świecie, wiary i duchowości czy poczucia osobistego spełnienia i skrywanej potrzeby zapisania się na kartach historii.

fot. Mikołaj Zacharow

Zobacz fragment spotkania z dr. Robertem Czuldą i dr Ewą Linek: 

Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu jest dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Miasta Łodzi.