Przejdź do treści

Cyfrowe Spotkania z Scheiblerami to cykl podcastów związanych z dziedzictwem rodu Scheiblerów. Karol Wilhelm, łódzki „król bawełny”, i jego małżonka Anna z Wernerów, byli twórcami Pałacu przy Wodnym Rynku – obecnej siedziby Muzeum Kinematografii w Łodzi. A to tylko jedna z bardzo wielu fundacji rodziny, które do dnia dzisiejszego służą łodzianom. Celem cyklu jest popularyzacja wiedzy na temat rodziny Scheiblerów – najbogatszych i bardzo zasłużonych dla miasta fabrykantów łódzkich. Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć kim byli Scheiblerowie, skąd przybyli do Łodzi, jak budowali swoje ogromne przedsiębiorstwo ale także czym zajmowali się na co dzień, jakie mieli pasje i zainteresowania, zachęcamy do wysłuchania nagrań.

odcinek 1. Karol Wilhelm Scheibler.  Przyjrzymy się młodości naszego bohatera, drodze jaką pokonał z Nadrenii do Łodzi i budowie jego kompleksu fabrycznego.

odcinek 2. Działalność społeczna, charytatywna i życiu prywatnemu rodziny Scheiblerów.

odcinek 3. Poznajemy historię pałacu rodziny Scheiblerów.

odcinek 4. Odkrywamy sekrety Księżego Młyna – zabytkowego osiedla robotniczych famuł wybudowanych przez Karola Wilhelma Scheiblera w latach 70 XIX w.

odcinek 5. Przyglądamy się dzieciom Karola i Anny Scheiblerów, ich życiu prywatnemu i zawodowemu, w których to nie brakowało ciężkiej pracy, sukcesów porażek i tragedii.

odcinek 6. Przyglądamy się historii życia najstarszego z dzieci Karola Wilhelma i Anny – Matyldy Herbstowej. 

 

odcinek 7. Poznajemy historię rozbudowy imperium, jego poszczególne oddziały oraz budynki.

 

odcinek 8. Poznajemy historię najstarszego łódzkiego parku – parku Źródliska. 

 

odcinek 9. Przybliżymy działalność patronacką rodziny Scheiblerów związaną z budową świątyń.

 

Odcinek 10. Zastanawiamy się nad rolą sportu w życiu rodziny Scheiblerów. 

Odcinek 11. Kaplica Karola Scheiblera: