Przejdź do treści
Home » Wydarzenia » Pokaz z taśmy 35 mm z okazji 128. urodzin kina i 124. urodzin Eugeniusza Bodo

Pokaz z taśmy 35 mm z okazji 128. urodzin kina i 124. urodzin Eugeniusza Bodo

28.12, czwartek, godz. 17:00

28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim paryskiej Grand Cafe miał miejsce pierwszy w historii filmu publiczny pokaz ruchomych obrazów zarejestrowanych kinematografem braci Ludwika i Augusta Lumière’ów: Śniadanie, Wyjście robotnic z fabryki w Lyonie, Polewacz polany, Wjazd pociągu na stację w La Ciotat. Pokażemy zestaw filmów braci Lumière oraz, z taśmy 35 mm, film Czy Lucyna to dziewczyna (1934) z Eugeniuszem Bodo w jednej z głównych ról.

• Zestaw filmów Augusta i Ludwika Lumière’ów (1895), 5’

28 grudnia 1895 w paryskiej kawiarni Grand Café odbył się pierwszy komercyjny pokaz kinowy, zorganizowany przez braci Lumière. Oprócz “Wyjścia robotników z fabryki Lumière w Lyonie” wyświetlono jeszcze: “Śniadanie”, “Polewacza polanego” oraz “Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”.

• Czy Lucyna to dziewczyna? (1934), 75’
reżyseria: Juliusz Gardan

Lucyna, córka bogatego przemysłowca, po uzyskaniu dyplomu inżyniera wraca z zagranicznych studiów do kraju. Jej ojciec nie zgadza się, by pracowała. Jednak Lucyna w męskim przebraniu uzyskuje posadę technika i zostaje pomocnikiem inżyniera Żarnowskiego. Z czasem “mężczyźni” zaprzyjaźniają się ze sobą. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy po pewnym czasie Lucyna zakochuje się w swoim przełożonym…

Wstęp wolny

Czarno białe zdjęcie przedstawia stół montażowy i klisze na nim białe napisy.